GEMER. Väčšina majiteľov a pracovníkov záložní tvrdí, že odbyt tovaru im za posledné obdobie klesol. Znížila sa im aj klientela prinášajúca svoj tovar na založenie. Ak aj do záložne zákazníci zavítajú, väčšinou prinášajú drobnosti, ktoré si vedia neskôr po zaplatení dohodnutej sumy vybrať.
Drahé veci nemajú za čo vyzdvihnúť
"Slabšia situácia s predajom sa vlečie u nás už niekoľko mesiacov," vyjadrila sa predavačka zo záložne v Rožňave. "Klient si dvakrát rozmyslí, či niečo kúpi. Väčšinou k nám nosia zákazníci iba drobnosti, pri ktorých majú istotu, že si ich budú vedieť aj vyzdvihnúť. No často sa stáva aj to, že založia cennejšie veci, no vyzdvihnúť si ich už nemajú za čo," vysvetlila.
Väčšinou do záložne nosia podľa predavačky zlaté veci, ale aj elektroniku.
"Založiť chcú aj mobilné telefóny, tie však u nás neberieme," vysvetlila.
Elektronika sa predáva ťažko
"Naša záložňa sa špecializuje na zlato a o niečo menej aj na elektroniku, okrem mobilov," povedala predavačka Oľga Chladná z rožňavskej záložne. "Zákazníci tovar nosia približne v rovnakom množstve, ako to bolo aj pred krízou. Väčšinou založia prstene či iné drobné šperky do výšky zhruba 20 eur, ktoré si vedia neskôr aj vybrať. Ak nechajú prepadnúť elektroniku, predať sa nám ju darí iba s ťažkosťami."
Cena zlata, ktoré v predajni vykupujú, sa pohybuje približne v tej istej výške ako pred krízou. "Výkup zlata je 10 eur za gram, predajná suma je 18,25 eura," vysvetlila O. Chladná.
V revúckych záložniach krízu pocítili. "Tovar k nám síce prinášajú, no vybrať si ho už nevedia a preto prepadá," informovala predávajúca z revúckej záložne. "Takéto predmety sa síce snažíme predať, no návštevnosť je u nás menšia ako napríklad na námestí, kde denne prejde predsa len viac ľudí," vyjadrila sa.
Prežíva len vďaka bazáru
V Rimavskej Sobote je záložňa, ktorej chod sa majiteľke darí udržať iba vďaka bazáru a starožitnostiam, ktoré má tiež vo svojom vlastníctve. "Finančne sme poriadne skĺzli, záložňa funguje iba vďaka bazáru, kde si ľudia predsa len niečo kúpia, pretože na nové veci nemajú peniaze," povedala majiteľka záložne v Rimavskej Sobote Mária Barošová. "Aj keď vykupujeme skoro všetok tovar, ľudia ho akosi prestali nosiť. Ak prídu, väčšinou ponúkajú strieborné veci. Skoro všetok tovar, ktorý sem zákazníci prinášajú, im aj prepadne. Predávame ho potom pod cenu, ale väčšina predmetov nám na predajni stojí."
Predaj podporujú zľavami
Niekoľko záložní v Gemeri, ktorých majiteľom je Peter Palášthy z Košíc, má však s predajom iné skúsenosti. "Za posledné obdobie počet klientov našich záložní dokonca mierne vzrástol. Kríza vplýva aj na kúpychtivosť obyvateľstva," uviedol.
"Nižší záujem o kúpu sa odrazil na znížení predaja prepadnutých záloh. Preto sme prišli v tomto období s ponukou rôznych akcií vo forme zliav na podporu predaja," vysvetlil majiteľ. "V súčasnosti využívajú finančné produkty záložní aj klienti, ktorí sa doposiaľ o tieto služby nezaujímali," dodal.
Klienti si podľa slov majiteľa nákupy v záložniach pochvaľujú. "Hlavne pre rýchlu a diskrétnu možnosť získania peňazí bez dokladovania príjmu, ale tiež pre výhodný nákup šperkov či spotrebnej elektroniky," vyjadril sa P. Palášthy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer