a relaxáciu Igora Spišiaka. V utorok popoludní v Rožňave ukázal, ako sa dá stres zvládať a ako sa dá relaxovať formou muzikoterapie.
ROŽŇAVA. "Pustite si príjemnú hudbu, prižmúrte oči, pokojne dýchajte, navoďte si pocit príjemného uvoľnenia a tepla, uvedomujte si časti svojho tela a predstavujte si príjemnú situáciu alebo miesto, kde sa cítite bezpečne. Nerobte si nič z toho, ak vám to nejde na prvýkrát, lebo máte hlavu plnú myšlienok. Chce to len tréning."
Týmito vetami upokojoval I. Spišiak v Gemerskej knižnici P. Dobšinského v Rožňave účastníkov akcie, ktorí sa na pár minút pokúšali za jeho asistencie navodiť si pocit uvoľnenia.
Niekto sa uvoľní pri dychovke
Ale nie každý vie programovo "vypnúť" ako na povel. "Keby mne niekto povedal, že mám zavrieť oči a predstavovať si niečo len preto, že to práve musím, tak by ma pri tónoch takej pokojnej hudby aj porazilo. Nech mi pustia riadnu rockovú a to mi bude vyhovovať," znel jeden z názorov účastníčky.
Spišiak hovorí, že je pár percent ľudí, ktorí reagujú na pokojný súzvuk tónov takto. A nič zlé na tom nie je. "Každému vyhovuje iná hudba. Niekto sa výborne uvoľní pri dychovke. Hlavné je, aby sa vyčistila myseľ, aby sa telo zbavilo stresových hormónov. Stres ako taký nie je zlý, lebo telo aktivizuje. Ale ak po ňom nepríde úľava, ak sa telo stresových hormónov nezbaví, ak nespálime adrenalín, tak po niekoľkých mesiacoch nadmernej únavy príde na rad syndróm vyhorenia, depresie aj psychosomatické ochorenia. Najohrozenejšími skupinami sú ľudia, ktorí pracujú s ľuďmi. Učitelia, zdravotnícky personál, manažéri či živnostníci."
Bolehlav aj prostriedok na spanie
Okrem fyzickej aktivity je prostriedkom na zbavenie sa stresových hormónov aj muzikoterapia. V repertoári relaxačnej hudby I. Spišiaka nie je len šumenie mora či hučanie lesného potôčika. K hudbe, ktorá sa dá nazvať uvoľňujúcou, patria napríklad aj známi interpreti ako Enya, Vangelis, Mike Oldfield, Sarah Brightman, Bocelli, etno hudba či Verdiho opera Nabucco so židovským zborom. Každému podľa gusta.
A táto pestrosť sa odrazila aj po praktických ukážkach muzikoterapie v Gemerskej knižnici. Niektoré účastníčky, pretože medzi nimi bol len jeden chlap, takmer zaspali. Iné rozbolela hlava. "Ja sa uvoľniť neviem, a keď počujem tú hudbu, tak ma nenapadne žiadna pozitívna, len negatívna myšlienka. Pritom mám rada hudbu," zverila sa začudovane jedna zo žien. "Ja to poznám, chce to naozaj len tréning," radila jej ďalšia.
Dvadsať minút denne
Igor Spišiak potvrdzuje, že rôzne formy relaxácie môžu vyvolať nielen spánok, ale aj pocity hladu. No relaxácia sa podľa neho používa aj pri odtučňovacích kúrach. Podstata tkvie v tom, že človek stres nezajedá, pretože sa ho vie včas zbaviť. Relaxácia je vhodná aj pre tých, ktorí majú tendenciu kompenzovať stres nadmerným fajčením či pitím alkoholu. "To sú úniky, ale problémy sa tým nevyriešia," upozorňuje I. Spišiak.
Ako často by sme mali počúvať hudbu a navodzovať si pocity uvoľnenia? "Malo by to byť súčasťou každého dňa. Aspoň 20 minút by sme mali venovať len sebe. Ale nechcem tvrdiť, že relaxácia vyrieši všetko. Lebo nie vždy je za duševnou bolesťou len psychické vypätie zo stresu."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer