GEMERSKÝ REGIÓN. Oslovili sme náčelníkov mestskej polície. Chceli sme vedieť, aké majú skúsenosti s holdovaním alkoholu mladistvých.
Pijú aj pred školami
"Väčšinou mladiství popíjajú večer a v noci v mestských parkoch, tmavých zákutiach, ale aj priamo pred školami," povedal zástupca náčelníka Mestskej polície v Rožňave Pavol Prívozník. "Výnimkou nie sú ani bary," povedal. "Mestská polícia vykonáva okrem námatkových kontrol reštaurácií a pohostinstiev aj celoplošné akcie na území mesta. Zamerané sú na kontrolu záškoláctva, zákazu podávania alkoholu mladistvým osobám v pohostinských zariadeniach a tiež na iných verejne prístupných miestach na území mesta. Spolupracujeme so štátnou políciou a Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v Rožňave."
Pokutovali matku mladistvého
Pri celoplošných akciách kontrolujú priemerne 30 až 40 ľudí, ak je podozrenie, že nie sú plnoletí. "Keď sa preukáže, že ešte nemajú osemnásť, vyzveme ich, aby sa podrobili dychovej skúške na zistenie alkoholu. Vykonávajú ju príslušníci štátnej polície," vysvetlil Prívozník. "Požitie alkoholu sa preukáže v priemere u piatich až šiestich mladistvých."
Tí majú väčšinou tendenciu kryť barmana a vyhovárajú sa, že alkohol doniesli z domu a vypili ho ešte pred vstupom do baru. "Mali sme dokonca prípad, keď sa mladistvý vyhovoril na to, že alkoholom ho ponúkla jeho matka. Tá nám synovo vyjadrenie potvrdila a bola pokutovaná," dodal P. Prívozník.
V baroch aj trinásťroční
Riešenie situácie s častým popíjaním mládeže potvrdil aj náčelník Mestskej polície v Revúcej Jozef Gašpar. "Najviac sa zdržiavajú v baroch a na diskotékach. Výnimkou nie sú už ani 13-ročné deti," povedal J. Gašpar. Tie neskôr končia v aute policajnej hliadky. "Deti odvezieme domov a rodičov upozorníme," vysvetlil.
Hliadky v reštauračných zariadeniach a podnikoch mestská polícia vykonáva buď sama, alebo v spolupráci so štátnou políciou. "Dychové skúšky mladistvým nerobíme. Celkovo však v Revúcej pijú viac mladé dievčatá ako chlapci. Najčastejšie je to veková skupina od 14 do 15 rokov."
Popíjajú aj maloletí
"Požívanie alkoholu u mladistvých riešime skoro nepretržite," vyjadril sa náčelník Mestskej polície v Rimavskej Sobote Peter Berecz. "Pri poslednej akcii sme zaznamenali až 10 takýchto prípadov. Vek popíjajúcich sa pohyboval v priemere okolo 17 rokov, no výnimkou nie sú ani deti základných škôl."
Polícia má hlavu v smútku, pretože popíjanie v baroch je takmer nedokázateľné. "Barmani sa vyhovárajú, že mladistvým nenaliali, takže ich nemôžeme ani pokutovať. "
Mládež sa v pití preteká
Podľa slov náčelníka sa mládež v pití alkoholu preteká. "Mladiství sa medzi sebou v pití predvádzajú a veľmi radi pristanú na dychovú skúšku," vysvetľoval náčelník. "Ak sa im pri nej dokáže požitie alkoholu, väčšinu prípadov riešime písomným oznámením rodičom. Sú v ňom upovedomení aj o množstve nameraného alkoholu u ich dieťaťa."
Ak sa v bare nachádza dospelá osoba príp. osoby, ktoré zodpovedajú za podanie alkoholu mladistvému, situáciu riešia inak. "Ak sa dokáže, že dospelá osoba sediaca v spoločnosti mladých ľudí podala niektorému z nich alkohol, hrozí jej v blokovom konaní pokuta 33,193 eura," vysvetlil P. Berecz. "Ak však mladí popíjajú na miestach, kde je to podľa VZN zakázané, pokutujeme aj ich. Ani takéto prípady u nás nie sú výnimočné," zdôraznil náčelník.
Názor odborníkov
- Podľa vyjadrení psychológov problematika popíjania alkoholu u mladistvých závisí aj od spôsobu starostlivosti a zrelosti osobností oboch rodičov pri výchove detí. Podľa vyjadrení oslovených sme sa dozvedeli, že čoraz častejšie už aj maloleté deti (cca od 6. roku) majú svoje prvé skúsenosti s požitím alkoholu.
- Hlavné dôvody sú hneď dva. Prvým je sociálne učenie. To znamená, ako je dieťa v rodine vychovávané a aké návyky majú jeho rodičia. Dieťa, ktoré popíjanie alkoholu vidí v domácnosti, v ktorej vyrastá, tento fakt berie ako normálnu vec a je preto pravdepodobné, že to bude chcieť v dohľadnom čase vyskúšať. Druhým je kolektív. Dieťa potrebuje zapadnúť do určitej skupinky kamarátov. Najčastejším spôsobom, ako sa do kolektívu zapojiť, je napodobňovať správanie a návyky ostatných v skupine. Často sú to práve negatívne príklady, ktoré deti po svojich kamarátoch opakujú, alkohol nevynímajúc.
gab
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer