Podľa zákona o životnom prostredí je domáce spaľovanie takéhoto druhu odpadu protizákonné, pretože pri jeho spaľovaní sa uvoľňujú do ovzdušia škodlivé toxické plyny. Každá samospráva je povinná zaobstarať si vývoz zeleného odpadu na určené miesto, ktorým je takzvané kompostovisko.
GEMER. Väčšie gemerské mestá, ako Revúca, Rožňava či Rimavská Sobota, si povinnosti vyplývajúce zo zákona plnia na základe písomnej zmluvy so spoločnosťou, ktorá zelený odpad ďalej vyváža do kompostárne.
V Rožňave službu plánujú rozšíriť
"Naša spoločnosť s mestami, ale aj s obcami Rakovnica a Lubeník, spísala dlhodobú rámcovú zmluvu, na základe ktorej sa zelený odpad vyváža do certifikovanej kompostárne v Kežmarku," uviedol konateľ firmy Brantner Gemer, s. r. o., Rimavská Sobota Ján Sisik. "V prípade mesta Rožňava chceme túto službu rozšíriť, aby umožnila zber zeleného odpadu aj od občanov."
Domáci využívajú vlastný kompost
Podľa oslovených starostov sa niektorí obyvatelia odpad snažia uskladňovať vo svojich záhradách ako kompost. Obce majú zabezpečený aj vývoz zeleného odpadu priamo na miesta zberu. Jedným z nich je kompostovisko v Krásnohorskej Dlhej Lúke v okrese Rožňava. Starosta Krásnohorskej Dlhej Lúky Gabriel Klárik (nezávislý) povedal, že z miestnych obyvateľov ho využívajú len poniektorí. "Mnoho našich ľudí má svoj vlastný kompost, kde takýto odpad uskladňujú. Aj ja sám doma jeden mám."
Z odpadu sa vyrába substrát
Štefan Dudáš, vedúci škôlkarského strediska Čermošná, zamestnanec spoločnosti Lesy SR, š. p., odštepný závod Semenoles Liptovský Hrádok, spresnil: "Zelený odpad sa k nám do zberného kompostoviska v Krásnohorskej Dlhej Lúke dováža z niekoľkých okolitých miest a obcí. Ide však iba o odpad z trávnikov, ktorý sa spolu so zeminou a inými živočíšnymi produktmi u nás ďalej spracúva a skladuje ešte dva roky."
Po tomto čase z neho vznikne určitý substrát, ktorý sa predáva na ďalšie záhradkárske účely.
Dobšiná si chce zriadiť vlastné kompostovisko
Primátor mesta Dobšiná Karol Horník uviedol, že mesto sa rozhodlo založiť si vlastné kompostovisko na zber zeleného odpadu: "Doteraz sa vyvážal na skládku tuhého komunálneho odpadu. Prijali sme dokumentáciu na realizáciu kompostoviska, ktoré dávame projekčne dokopy. Malo by byť v lokalite areálu Dobšiná, ktorá sa nazýva Vyše mesta. Finančné prostriedky na jeho realizáciu by sme chceli získať z európskych fondov."
Spaľovanie je trestné
Mnoho ľudí zákon často nevedome porušuje tým, že sa zelený odpad snaží spaľovať. Takéto konanie je však trestné. V zákone sú presne stanovené podmienky, v ktorých sa okrem iného uvádza, že zneškodňovať biologicky rozložiteľný odpad zo záhrad a z parkov, vrátane odpadu z cintorínov a z ďalšej zelene na pozemkoch právnických, fyzických osôb a občianskych združení, ak sú súčasťou komunálneho odpadu, sa zakazuje.
"Zelený odpad je možné uskladňovať len na určitých vyhradených miestach, takzvaných kompostoviskách," vysvetlil odborný radca odpadového hospodárstva na Obvodnom úrade životného prostredia v Rožňave Ľubomír Zatroch. "Je zakázané zelený odpad uskladňovať na skládkach tuhého komunálneho odpadu. Pri porušení zákona hrozia sankcie až do výšky 6 638 eur," informoval Ľ. Zatroch.
Je však povolené svojpomocné, takzvané domáce kompostovanie s kapacitou do 10 ton kompostu ročne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer