pri výskume krasovej jaskyne Julcsa neďaleko slovenských hraníc v Národnom parku (NP) Aggtelek, pokračoval systematický medzinárodný archeologický prieskum tejto lokality i počas tohtoročného leta. Odborníci pod vedením Václava Furmánka z Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied (AÚ SAV) v Nitre a dr. Gábora Rezi Katóa z Maďarského národného múzea (MNM) v Budapešti skúmali ďalšie vrstvy tejto zaujímavej jaskyne, ktorá bola osídlená najmä v mladšej dobe kamennej a v závere doby bronzovej.
Ako informoval V. Furmánek, tohtoročné nálezy zatiaľ síce nie sú tak bohaté, avšak ďalej dokumentujú intenzívne praveké osídlenie. Okrem zlatého šperku z obdobia 1000-1500 rokov p.n.l. ide najmä o keramiku z mladšej a neskorej doby bronzovej, ktorá sa zaraďuje k takzvanej kyjatickej kultúre.
Jedinečným je predovšetkým nález veľkého množstva zlatých predmetov na jednom mieste. V slovenských jaskyniach sa doposiaľ niečo podobné nepodarilo odkryť. Vzhľadom na geomorfologické prepojenie Aggteleckého a Slovenského krasu, je však pravdepodobnosť podobného nálezu veľká. Aj preto by mal podľa odborníkov medzinárodný systematický prieskum jaskýň pokračovať i na slovenskej strane.
Podľa archeológov je jaskyňa mimoriadne cennou lokalitou. Usudzujú, že bola viacúčelovo využívaná od mladšej doby kamennej, cez obdobie laténske a rímske, až po stredovek. V jej výskume sa bude pokračovať v budúcom roku, pravdepodobne vo februári, kedy sú v jaskyni priaznivé klimatické podmienky a optimálna vlhkosť hlinitých vrstiev.
Autor: zub
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer