Spoločnosť má tieto prostriedky použiť na ďalší rozvoj ťažby.
Záväzok pochádza z rokov 1983 až 1993, kedy sa š. p. SMZ Košice realizoval predbežný geologický prieskum na ložisku Dúbravský masív. V roku 1994 došlo k transformácii a dlh prešiel pod nástupnícku firmu SMZ Jelšava. Celkové náklady štátu na realizáciu prieskumu dosiahli 144,963-milióna korún, z ktorých však 31-miliónov už SMZ Jelšava splatili. Podľa ministra financií Františka Hajnoviča vláda návrh schválila vzhľadom na vysokú nezamestnanosť v regióne, ktorá v súčasnosti dosahuje takmer 37 percent.
Podľa ekonomicko-finančného riaditeľa SMZ Jelšava Ing. Milana Szabóa pohltil prieskum ložiska 400-miliónov korún, pričom sa na ňom podieľal štát aj firma. Ako ďalej informoval "financie použijeme na všetky výdavky, spojené so sprevádzkovaním ďalšieho horizontu. Náklady jeho otvárku, ktorá by sa mala uskutočniť do roku 2010, rátajú so 750-miliónmi korún. Jeho zásoby postačia minimálne na štvrťstoročie. Záväzok splatíme formou investičných faktúr, realizovaných na otvárke ložiska".
SMZ je najväčší slovenský výrobca žiaruvzdorných materiálov, pričom ich exportuje do viac ako 20 krajín sveta. Jelšavská magnezitka je aj významným zamestnávateľom v okrese Revúca. Pracuje v nej viac ako 1700 osôb.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer