Zväz civilnej ochrany pod záštitou prednostu Krajského úradu v Košiciach. Časť Rožňavy nazývanú Strelnica zaplnilo množstvo žiakov základných škôl z okresov Trebišov, Košice, Spišská Nová Ves, Gelnica a Rožňava.
Úlohou každého družstva zloženého z dvojice dievčat a dvojice chlapcov bolo splniť teoretické a praktické požiadavky niekoľkých disciplín. "Prvou bolo písanie testov, pozostávajúcich z dvadsiatich otázok o civilnej ochrane, zdravotnej prvej pomoci, požiarnej ochrane a dopravnej výchove. Deti pokračovali v topografii, skúške v orientácii v neznámom prostredí. Odhadovali vzdialenosť, orientovali sa podľa mapy, buzoly, alebo spôsobu, aký si zvolili sami. Po zvládnutí tejto disciplíny prešli k stanovišťu s prostriedkami individuálnej ochrany s prechodom v zamorenom teréne a s použitím ochranných masiek. Na stanovišti prvej pomoci museli prakticky i teoreticky ukázať, ako by postupovali pri zranení človeka, ale neminulo ich ani hasenie malých požiarov pomocou zberovej striekačky. Súťaž ukončila streľba so vzduchovky na kruhový terč zo vzdialenosti 10 metrov," povedal riaditeľ pretekov Norbert Lacko.
Rozhodujúci bol okrem času aj počet bodov, ktoré žiaci dosiahli na jednotlivých stanovištiach v 2,5-kilometrovom členitom teréne. Zvládli ho v priemere za polhodinu. Na prvom mieste sa umiestili žiaci zo Základnej školy na Komenského ulici v Smižanoch, druhí skončili žiaci z Jablonova nad Turňou a tretím najzdatnejším bolo družstvo z Krásnohorského Podhradia. Žiaci gelnickej základnej školy absolvovali okruh za 24 minút. Niekomu sa zdala byť najťažšou streľba, inému zdravotnícka disciplína. "Je to kolektívna hra, preto sa neúspech jednotlivca odrazí na umiestnení celého družstva. V škole trénujeme teoreticky aj prakticky".
Vedúci oddelenia ochrany obyvateľstva, odboru Civilnej ochrany a obrany Krajského úradu v Košiciach Mgr. Štefan Košík považuje organizáciu takýchto podujatí spojených s pravidelnou výukou o civilnej ochrane v školách za významnú. "Po roku 1989 sa dosť podcenila oblasť záchranárskych činností, ochrany životného prostredia aj civilnej ochrany. Našou snahou je podporiť každú iniciatívu, ktorá bude u mládeži budovať základne poznatky a zručnosti. Pokiaľ nepodchytíme u mládeži zručnosti, týkajúce sa záchrany života a ochrany proti priemyselným haváriám, tak sa s tým v budúcnosti stretnú už ťažko. Vďaka patrí všetkým učiteľom, ktorí sa s deťmi zaoberajú". Ako doplnil, zvrat v myslení obyvateľov a organizácií tretieho sektora o potrebe výcviku v spomínaných oblastiach zaregistrovala spoločnosť po následkoch černobyľskej havárie, Púštnej búrke, nedávnych teroristických útokoch na USA, či priemyselnej havárii so stratami ľudských životov vo VSŽ v 90. rokoch. "Zvyšuje sa iniciatíva k otázkam najmä v týchto časoch, keď je viac povodní a väčšie všeobecné ohrozenie".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer