(OSBD) v Rožňave naďalej eviduje niekoľko desiatok neplatičov. Rekordmanom v neplatení nájomného a služieb spojených s bývaním je občan bývajúci na sídlisku Juh v Rožňave. K dnešnému dňu dlhuje družstvu za nájomné a inkasné služby vyše 160-tisíc korún.
"Evidujeme viacero chronických neplatičov. Hoci ich dlh narastá každým dňom, odmietajú túto situáciu riešiť nami navrhovanou dohodou," uviedla riaditeľka OSBD v Rožňave Zuzana Pavelková a pokračovala: "suma 160-tisíc korún sa nezrodila z mesiaca na mesiac. Je to doba približne piatich rokov. Prvú výpoveď z bytu, ktorú sme dlžníkovi zaslali evidujeme od roku 1996, keď jeho čiastka na dlhu predstavovala 23 tisíc".
Stavebné bytové družstvo začalo voči neplatičovi správne konanie. To bolo zastavené, nakoľko zaplatil svoj dlh tesne pred pojednávaním. Ďalšia výpoveď podľa riaditeľky nasledovala v roku 1997 s dlžnou čiastkou 43-tisíc korún a ponukou vymeniť byt za menší, kde by boli náklady na nájomne nižšie. "Takúto ponuku odmietol a od júla 1999 nezaplatil bytovému družstvu ani korunu," dodala.
Hoci sociálne slabší občania poberajú od štátu príspevok na bývanie, nie každý ho použije na účel tomu stanovený. Ak jeho dlh narastá, narastajú aj úroky z omeškania a nasleduje návrh na vysťahovanie z bytu. "Bežný postup je nasledovný: neplatič obdrží od nás trojmesačnú výpoveď zo zákona a po nej má tridsať dní na to, aby vrátil byt družstvu. Ak tak neurobí, nasleduje žaloba na vypratanie z bytu. Tam je nájomca povinný dokázať, že výpoveď nebola daná v súlade so zákonom," hovorí Zuzana Pavelková.
"Neplatič nájomného a služieb s spojených s bývaním však vie takúto vec ťažko dokázať." Ak rozsudok nadobudne právoplatnosť a občan odmieta opustiť byt, je výkonom deložácie poverený exekútor. "Celá záležitosť od prvej výpovede až po vypratanie trvá po novele zákona niekedy aj jeden a pol roka. Napriek tomu, že byty sú majetkom družstva a ich obyvatelia sú jeho členmi, nemôžeme postupovať inak ako v súlade so zákonom. V podstate riešime sociálnu otázku v republike. Pre nás by bolo lepšie, keby zákony v tomto smere mali na občana oveľa tvrdší dopad".
Stavebné bytové družstvo eviduje po novele zákona od septembra minulého roka 124 návrhov na vypratanie. K 26. septembra 2002 dostalo právoplatný rozsudok na vypratanie bytu šestnásť rodín, ktoré ak nezaplatia, ocitnú sa na ulici. Náhradné ubytovanie vytvorené SBD je v Plešivci, Dobšinej a Slavošovciach. Byty sú menšie a nižšej kvality.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer