Riešenia typu "päsť na oko"
Parlamentné voľby sú šťastne za nami (slovom "šťastne" nekomentujem ich výsledok, iba konštatujem, že sme si svoju občiansku povinnosť splnili a nasledujúce štyri roky nás nikto nebude otravovať). Čo nám najnovšie nedá spávať, to sú reformy, s ktorými sa po voľbách roztrhlo vrece. Na pretras sa tak dostávajú najväčšie boľačky nášho útleho štátu medzi inými aj téma spoplatňovania vysokoškolského štúdia.
Tým, ktorí študujú (respektíve tým, ktorí toto štúdium financujú) musí pripadať spojenie školstva s prívlastkom "bezplatné" takmer ironické. Bezplatná je totiž len výuka. Poplatky za medzimestskú a mestskú dopravu, internát, stravu a skriptá sa vyšplhajú na 3- 4-tisíc korún mesačne aj pri veľmi skromnom študentskom živote. Rečnícka otázka teda znie: kde má pri týchto výdavkoch vziať priemerná rodina na poplatky za štúdium? Nemenovaný poslanec (ktorý evidentne nemá hlboko do vrecka) sa už stihol vyjadriť, že dvadsaťtisíc korún ročne sa v každej rodine určite nájde. Budiž, keď to tvrdí pán poslanec. A čo keď nie? A čo v prípade, že na vysokej škole súbežne študujú dvaja alebo, nebodaj, traja súrodenci? Vše riešiaca odpoveď, že vzniknutá situácia sa bude riešiť formou štipendií, stojí za pousmiatie. V snahe o objektívnosť musíme zároveň uznať, že súčasná situácia, panujúca (nielen) v školstve, zúfalo kričí o pomoc a vyžaduje si rýchle a razantné riešenia. Všeobecne panujúci obraz vysokého školstva je biedny. Pedagógovia majú mizerné platy, školy sú slabo materiálne i technicky vybavené... A za toto majú študenti čoskoro začať platiť.
Vidina kvalitného školstva za horizontom niekoľkých rokov je však príliš slabou motiváciou, či argumentom. Najmä preto, lebo po zavedení poplatkov zostane ešte dlho všetko po starom. A tak, i keď bude štúdium spoplatnené, budú na katedrách vyučovať stále tí istí pedagógovia (mnohí z nich si označenie pedagóg ničím nezasluhujú) a aj za predpokladu, že by študenti získali moc, ktorá by im dala právo vyberať si učiteľov, išlo by opäť iba o právo papierové.
Lebo dnes sa do školstva nikto nehrnie a miesta takto prepustených pedagógov by bolo s vysokou pravdepodobnosťou veľmi zložité preobsadiť. Začať od opačného konca, teda najprv finančným ohodnotením zvýšiť atraktívnosť učiteľského povolania, na základe toho postupne zvyšovať kvalitu výuky a až potom spoplatňovať až bude vzdelanie skutočne kvalitným "tovarom", ktorého hodnotu si budeme vážiť je príliš odvážnym a nerealizovateľným scenárom, ktorý hovorí v prospech postupu súčasnej vlády. Tá však nesmie zabúdať na to, že takýmto spôsobom môže pripraviť o vzdelanie nejedného nadaného študenta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer