osobných skúseností však vieme, že sa občas zvyknú zapáliť časti odevu. Pozor treba takisto dávať na deti pobehujúce na cintoríne so sviečkami v rukách. Zapaľovanie sviečok je v podstate narábanie s otvoreným ohňom a hoci cintoríny nepatria medzi miesta so zvýšeným požiarnym nebezpečenstvom, musíme zachovať zásady bezpečnosti," povedal Jozef Mikuda z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Revúcej.
Jeho rožňavský kolega Zoltán Šalamon pridáva zásadu, podľa ktorej je nutné ukladať horiace sviečky aspoň 15 centimetrov od vencov a kvetov. "Požiare môžu vzniknúť aj pri vpichovaní sviečok do zeme na hroboch. Ak je z humusu, vznikne tam vysoká teplota, zem nasiakne lojom a vzbĺkne. Najlepšie je sviečky podložiť plechovým korýtkom a ešte bezpečnejšie sú kahance."
Hoci sa ani Rožňavský okres nevyznačuje požiarmi počas tohto sviatku, hasiči sú pripravení. Zhodne však varujú: pozor na deti a starších ľudí.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer