ničím výnimočným. Nezriedka sa stáva, že záchranári vyrážajú k jednému prípadu niekoľkokrát za týždeň. Požadovatelia záchranky sú často pod vplyvom alkoholu, alebo drog.
Ako nás informovala vedúca lekárka RZP v Rožňave MUDr. Anna Vidóová, z desiatich denných výjazdov je jeden či dva taký, v ktorom figuruje agresívny pacient. "Tento počet sa výrazne zvýši v dňoch vyplácania podpôr v nezamestnanosti. Po 19. je to úplná katastrofa. Vtedy máme aj päť výjazdov k ľuďom ovplyvnených alkoholom. Ich chovanie je agresívne a premúdrelé. Máme dva či tri prípady stálych požadovateľov, ktorí nehumánnym spôsobom žobrú peniaze, opijú sa a ľahnú si na viditeľné miesto."
K jednému prípadu obdobného rázu vyrážali zdravotníci sedemkrát v týždni. Ide o bezdomovca, zdržujúceho sa v Rožňave. Jeho trvalý pobyt je v Uhornej a ako nám povedala A. Vidóová, "toto je typický príklad zneužívania RZP. Poväčšine tento človek odniekiaľ krváca, tak ho ošetríme a uložíme. Staráme sa, trápime a pacient, ktorý potrebuje v tú chvíľu pomoc, ju kvôli takémuto človeku nedostane." Neobyčajne agresívne sa správajú ľudia pod vplyvom drog. Ak svojím chovaním ohrozujú okolie, musia sa účinky drog potláčať liekmi. "Na ich podanie sme vycvičení. Snažíme sa využiť moment prekvapenia a ak dopredu vieme, že môžu nastať problémy, ideme k prípadu za asistencie polície,"
Za niekoľko rokov praxe v záchrannej službe sa MUDr. A. Vidóová stretla aj s fyzickým útokom." Stalo sa mi, že pri meraní tlaku mi pacientka vlepila facku. Prečo? To neviem. Zrejme problémy psychického charakteru". Tento prípad nie je jediný. Ďalšia rozrušená pacientka škrtila lekárku jej vlastnou retiazkou.
Podľa primárky anesteziologicko- resuscitačného oddelenia v revúckej nemocnici MUDr. Tatiany Vigodovej, základným dôvodom zneužívania RZP je to, že si ich ľudia mýlia s obvodným lekárom. Pacienti v RZP vidia okamžitú dostupnosť lekára, i keď to bezprostredne nepotrebujú. "Pracovník dispečingu sa snaží selektovať, či je výjazd akútny, alebo počká. Volajúci sa nezriedka vyhrážajú a tým sa dožadujú okamžitého príchodu lekára," povedala T. Vigodová.
Iný problém v zbytočne vykonaných výjazdov RZP vidí T. Vigodová v prístupe lekárov k pacientovi. Spomenula si na prípad, kde rýchla pomoc vyrážala k pacientke 20- krát za mesiac. Uavžovalo sa, kam zaradiť ochorenie, kým sa prišlo na to, čo pacientke je. Trvalo to jeden rok. Podľa T. Vigodovej je toto problém systému, či akási hra financií. Jeden výjazd podľa počtu kilometrov stojí približne 400 korún. Od pacientov, ktorí sú pod vplyvom alkoholu, alebo drog nie je možné ani regresné konanie. Konzumovanie alkoholu sa klasifikuje ako toxický účinok alkoholu a ich konzumentov nemôžu stíhať ani poisťovne.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer