V niektorých novinových stánkoch predávajú cigarety aj deťom
Rožňava Fajčeniachtivý žiaci základných škôl si bez problémov kúpia cigarety v skoro každom stánku, či predajni Prvej novinovej spoločnosti v
Renáta Mazurková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Rožňave. Zákon zakazujúci predaj tabakových výrobkov osobám mladším ako osemnásť rokov zrejme nič nehovorí predavačke v stánku PNS, ktorý sídli v blízkosti autobusovej stanice. Svoje meno nám zo zrejmých dôvodov odmietla prezradiť. Nemenovaná pani bez problémov predala cigarety desaťročnému žiakovi Základnej školy na ulici Zeleného stromu v Rožňave priamo pred našimi očami.
Fakt, že dieťa nemalo osemnásť rokov bol očividný. Keď sme sa na ňu obrátili s otázkou, či si uvedomuje, že predala tabakový výrobok osobe mladšej ako osemnásť rokov ,odpovedala: "áno, viem, že nemá osemnásť rokov, ale povedal mi, že cigarety chce pre svoju krstnú mamu". Aký postih jej za to hrozí, nevedela. O podobných prípadoch sme dozvedeli v niekoľkých ďalších stánkoch. Hoci to nie je pravidlom, predávajúcim stačila výhovorka, že dieťa kupuje cigarety pre dospelého rodinného príslušníka.
" Často sa mi stane, že po cigarety príde maloleté dieťa s lístkom podpísaným rodičom so žiadosťou o cigarety. Ak ho poznám a viem, že ten rodič naozaj fajčí, cigarety mu predám. Ale stalo sa mi aj to, že mi chlapci, ktorým som odmietla predať cigarety natlačili do zámku zápalky, alebo zničili strechu," povedala nám pracovníčka stánku stojacom oproti Všeobecnej úverovej banke Jana Demková. Ako ďalej povedala, je ťažké odhadnúť deti vo veku 16, či 17 rokov a občiansky preukaz kde je uvedený vek kupujúceho, si nepýta.
"Z pohľadu zákona je jedno, koľko má neplnoletý rokov. Predávajúci má možnosť overiť si zákazníka, keď má pochybnosti, či má, alebo nemá potrebných 18 rokov. Kontrola štátnej obchodnej inšpekcie má právo uložiť predávajúcemu pokutu od 500 korún do 100-tisíc a to podľa charakteru a rozsahu zistení ," informovala nás vedúca právneho odboru Krajského inšpektorátu Slovenskej obchodnej inšpekcie v Košiciach Mgr.Sylvia Gazdová.
Zákon o ochrane spotrebiteľa však hovorí o tom, že nikto nesmie diskriminovať spotrebiteľa tým, že mu niečo odmietne predať. " Je to pravda, v tomto prípade zákonodarci povolili diskrimináciu u osôb mladších ako 18 rokov a to hlavne kvôli ochrane ich zdravia," povedala S. Gazdová.
Oslovení žiaci základných i stredných škôl sa bez výnimky zhodli na tom, že im cigarety predajú takmer v každom stánku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer