Rožňava - Starostovia obcí majú od augusta
možnosť využívať nezamestnaných na takzvané menšie obecné služby. Rozumie sa pod tým najmä údržba obecného majetku, výnimočne aj výstavba niektorých objektov v obci, ktoré majú zlepšovať kvalitu života občanov. Rozdiel oproti verejnoprospešným prácam (VPP) spočíva v tom, že ak nezamestnaný odmietne zapojiť sa do nich, automaticky mu bude znížená sociálna dávka na polovicu. Starostovia a primátori ešte nevedia, na čo presne budú môcť nezamestnaných využívať.
"V súčasnosti očakávame vykonávacie predpisy. V meste je samozrejme práce stále veľmi veľa. VPP nebolo systémové riešenie, najmä v poslednej dobe boli čím ďalej väčšie problémy s udržiavaním poriadku pri prácach. Teraz, keď bude práca povinnosťou, budeme môcť nezamestnaných využiť efektívnejšie," povedal nám primátor Rožňavy František Kardoš.
Podobný názor má aj starostka Štítnika Katarína Zajacová. "Menšie obecné služby sú nejasne špecifikované, musíme sa poradiť s právnikom. Ťažko povedať, či je to správne."
Odbor sociálnych vecí v Rožňave začal obciam pravidelne zasielať zoznamy ich občanov, poberajúcich sociálne dávky. Nový systém by mohol pomôcť potlačiť aj "čiernu" prácu, ktorá ukracuje štát o veľké sumy. Z viacerých strán sa však ozval názor, že ide takpovediac o dvojsečnú zbraň v rukách volených starostov. Práve oni by mali odborom sociálnych vecí ohlasovať neochotu nezamestnaných, ale zároveň voličov, zapojiť sa do obecných služieb.
Autor: spo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer