Rejdovské tradície sprevádzal spev, pľuvanie i tanec
Rožňava - Klubovňa Základnej školy na Ulici pionierov v Rožňave sa včera premenila na rejdovskú domácnosť, vybavenú originálnymi výšivkami, krojmi,
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
vareškami, čerpákmi, slamenými táckami, či poduškami z husacieho peria a tkanými kobercami.
Z nápadom priblížiť deťom život na dedine prišla vychovávateľka Viera Tomášiková. "Výstavu sme mali naplánovanú v rámci celoročného plánu školského klubu detí. Naším cieľom bolo ukázať, ako sa na dedinách kedysi žilo a pracovalo."
Deti sa z prácami starých mám nezoznamovali iba samotnou prehliadkou vecí. V. Tomášiková spolu s kolegyňou Helenou Adamovou sa názorne predviedli v rejdovských krojoch. Pracovný kroj, ktorý mala oblečený V. Tomašiková pozostával aj s pendla, akejsi košele v ktorej sa spávalo. Pozostával z tvrdého materiálu, čo si deti i overili a odmietavo krútili hlavami, že v takom niečom by dnes určite nespali. Jej kolegyňa Helena Adamová, "nepracovala", lebo bola v "herdom" sviatočnom kroji.
Vychovávateľky s hovorovým slovom a piesňou vysvetľovali malým divákom ako sa kedysi páralo perie, miesilo cesto na halušky v drevenom korýtku, alebo priadli nite na kúdeli. Pri ukážke pradenia sme si nemohli nevšimnúť, jeho ťažkú techniku. Priadka si napomáhala pľuvaním, aby sa jej priadza šmýkala medzi prstami. Keď jej došli sliny, po ruke bola kyslá kapusta. Práve táto činnosť vyvolala u detí vlnu smiechu.
Po pradení ženy tkali domáce koberce a pripravovali svadobnú výbavu pre mladú nevestu. Príprava spočívala v množstve výšiviek, ktoré slúžili ako prikrývky na stoly, zrkadlá, ale aj akési puzdra na hrebene. Mladá nevesta pri vydaji vyšila svojmu milému svadobnú košeľu. Aj tá prispela k rozmanitosti výstavy. Z oblečenia našich starých mám sme mali možnosť vidieť dievčenské šaty vyšité s motívom kvetov, kroj pre trojročné dievčatko, alebo vyšívaný oplecok.
"Rejdovci sú paromská nátura. U nás sa hovorí, že keď prišiel Krištof Kolumbus so Ameriky, Rejdovčan tam už dávno pred ním grule kopal," s úsmevom vysvetľovala V. Tomašiková. Ako správna rodáčka nezabudla deťom predviesť, ako hrdo sa po dedine niesli ušité podhlavníky naplnené vypáraným domácim perím z husí. Starobylou pozvánkou na svadbu bol ozdobný prútik zhotovený nevestou, ktorý na výstavu putoval z pôjda, zabalený v originálnom 30-ročnom papieri.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer