začala zosúvať jedna strana výkopu pre budovu elektrárne a zosuv sa zastavil až pri asfaltovom povrchu úzkej komunikácie, vedúcej k rómskej osade v lokalite Hirš. Vzniklo tak reálne nebezpečenstvo autonehody, či úrazu človeka, najmä pre tých, ktorí o výkope nevedia. "Až sa čudujem, že tam ešte nikto nespadol. Keď je námraza, auto veľmi tlačí ku kraju cesty. Môžem to potvrdiť z vlastnej skúsenosti. Veru som sa aj spotila, napriek tomu, že vozidlo mám v poriadku. Veď je to poriadna hĺbka, aj tri metre," rozohnila sa predsedníčka Agrodružstva v Slavošovciach Milada Homolová.
Vlastník stavby, podnikateľ Emil Pukanský z Čiernej Lehoty, ktorý už podobnú elektráreň postavil v tej istej obci, problém objasňuje. "Stavať sme začali v auguste tohto roku. Výkop bol pôvodne od cesty vzdialený dva a pol metra. V septembri počas dažďov, ktoré prerušili betonárske práce, povolila jedna strana výkopu. Najprv som na jeho okraj postavil stenu z betónových kvádrov, ktoré zostali z toho odstreleného komína, ale behom pár dní ich niekto pohádzal do jamy. To isté sa stalo so zábranami z drevených trámov. Ľudia sa vyhovárali, že to urobili deti. Tak som im povedal, nech mi ukážu aspoň jedno dieťa, ktoré by zdvihlo 50- kilový kváder. Tu ide o mladých chlapcov, 15 až 18- ročných, ktorí nevedia, čo od roztopaše."
Sťažnosťami občanov sa musel zaoberať aj starosta Slavošoviec Štefan Bašták. "Prvú sťažnosť som dostal ešte v septembri, druhú len nedávno. Predsedníčka družstva nám nahlásila, že tú cestu využívajú ich mechanizmy a v prípade hmly sa tam ľahko môžu prevrátiť. V noci tam niekedy chodí aj sanitka a keby ju riadil vodič, ktorý nepozná situáciu, mohlo by sa stať nešťastie. Nemám nič proti podnikaniu v našej obci, ale mali by sa pritom dodržiavať platné zákony."
Situáciu prišiel vo štvrtok minulý týždeň riešiť vedúci Odboru životného prostredia Okresného úradu v Rožňave František Szőllős. "Stavebník musí vybudovať oporný múr a plot do pondelka 25. novembra," znie oficiálny záver mimoriadneho výjazdu. Zlepšenie počasia dovolilo pokračovať v betónovaní oporných múrov elektrárne a minulý víkend sa podarilo dokončiť objem prác naplánovaný na tento rok. Po zatvrdnutí betónu bude budova dosypaná zeminou a ohradená plotom. Novú elektráreň má napájať voda z potoka Štítnica. S výstavbou nádrže aj s dokončením celej stavby ráta jej majiteľ do konca budúceho roku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer