krajinnej oblasti Silická planina. Išlo o Dlhú Ves, Ardovo, Kečovo, Silicu, Silickú Brezovú, Vidovú a Slavec. Cieľom sa stalo vybudovanie kanalizácie a čistiarní odpadových vôd (ČOV) v týchto obciach. Finančné prostriedky na spracovanie projektovej dokumentácie, územné a stavebné konanie by chceli získať zo zdrojov Európskej únie. Umožnila im to spolupráca a súhlasné stanovisko maďarskej strany, konkrétne Aggteleckého národného parku a obce Jósvafő.
Splaškové vody z niekoľkých obcí totiž odtekajú cez hranice. "V súčasnosti sa tomuto projektu venujeme veľmi intenzívne, pretože do 25. novembra je potrebné predložiť kompletný materiál. Zatiaľ sme sa na ministerstve i na samosprávnom kraji stretli s podporou. Veríme, že sa to podarí. Len dúfam, že naše staré auto vydrží až do konca stavby," povedala iniciátorka projektu starostka Dlhej Lúky Eva Kankulová. Podľa predbežnej štúdie by náklady mali dosiahnuť výšku 162-miliónov korún. Pre samotnú Dlhú Ves rátajú s investíciami asi 31-miliónov korún.
Spomedzi štyroch variantov riešenia kanalizácie a ČOV v obci je najzaujímavejší posledný. Ide totiž o spôsob, ktorý ešte v Rožňavskom okrese nebol použitý. Prečistenú odpadovú vodu by nevypúšťali do povrchového vodného toku, ale do zvlášť vybudovaného ekologického rybníka. Tam by sa nečistoty ďalej usádzali. Tento variant, hoci je finančne náročnejší, zaisťuje vyššiu kvalitu prečistenia. Naviac v okolí obce, ako nám potvrdil vedúci odboru životného prostredia na Okresnom úrade v Rožňave František Szőllos, je nedostatok vhodných tokov, do ktorých by mohli byť odvádzané vody z ČOV.
Autor: spo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer