upravený. Snaha detí odlišovať sa súvisí so zmenou farby vlasov, výstredným oblečením, či dnes tak populárnou náušnicou v niektorej z častí hlavy.
"U dievčat je náušnica bežnou záležitosťou. U chlapcov skôr podporujeme ich mužnosť, a v neposlednom rade ide hlavne u menších detí o bezpečnosť. Deti sú živé a mohlo by pri ich šarvátkach dôjsť k zraneniu. Čo sa týka melírovania vlasov, toto bezpečnosť samozrejme nenarúša. Ak to zvýši sebavedomie toho žiaka, hoci i u chlapcov, prečo nie. Veď dôležitejšie je, čo má dieťa v hlave a nie na nej," povedala výchovná poradkyňa Gymnázia P. J. Šafárika v Rožňave Gabriela Szaniszlová. Ako ďalej dodala, na škole sa v minulosti vyskytol prípad chlapcov-dvojčiat, s ktorých jeden sa nechal ostrihať dohola. Zmenu farby vlasov u detí učitelia rešpektujú.
Podobný názor majú pedagógovia väčšiny stredných škôl v Gemeri. "Je to vec vkusu a pokiaľ to rodič dovolí, nezakazujeme melír, či náušnice. Deti vedia vycítiť, kde je tá pomyselná hranica. Dievčatá sú mladé a ak je napríklad dĺžka sukne primeraná, nevidím na tom nič zlé," povedala výchovná poradkyňa Gymnázia v Dobšinej Eva Vozárová.
Snaha odlíšiť sa výzorom od svojich spolužiakov sa týka aj detí na základných školách. "Vo vnútornom poriadku školy nekonkretizujeme, či žiak môže mať melír, alebo náušnicu. Nájdu sa u nás chlapci s odfarbenými vlasmi, ale žijeme v dobe tretieho tisícročia. Samozrejme, je rozdiel ako sa na to pozerá starší, alebo mladší kolega," povedal riaditeľ Základnej školy v Krásnohorskom Podhradí Ladislav Mikula.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer