zrealizované. Baníctvo v okolí Rožňavy má svoje korene hlboko v minulosti a vo vývoji Rožňavy zohralo najdôležitejšiu úlohu. Archívne materiály a písomnosti tiež dokladujú, že už v 12. storočí bola Rožňava bohatou baníckou osadou.
Priaznivý vývoj v rozvoji baníctva tu pokračuje až do roku 1989, kedy v dôsledku privatizácie, ale i vyčerpanosti ložísk sa likvidujú všetky banské úseky v rožňavskej ťažobnej oblasti. Ťažká a nebezpečná bola práca baníkov, ktorá zaručovala výnosnosť miestnych baní. Výsledkom ich práce bola skutočnosť, že mesto sa mohlo slobodne rozvíjať a na námestí realizovať rad cirkevných i občianskych objektov. Za to, že sa mesto trvalo rozvíjalo a prosperovalo, sa treba poďakovať práci baníkov a železiarov.
Mnohí z nich sa stali obeťami banských nešťastí a mnohí skončili predčasne svoj život následkom zranení či chorôb z povolania. Všetkým tým bezmenným obetiam môžeme zriadením pamätníka vyjadriť úctu ich pamiatke. Obyvatelia mesta boli vždy hrdí na svoje banícke mesto a dlhé banícke tradície. Utlmením baníckej činnosti a ukončením ťažby rúd sa z povedomia občanov a hlavne mladšej generácie vytráca hrdosť na banícku i remeselnú minulosť našich predkov.
Za zachovanie baníckych tradícií dnes preberá zodpovednosť na seba Gemerský banícky spolok (GBS) "Bratstvo". Hrdo sa hlásime k tomu, že banícka Rožňava je súčasťou slovenského baníctva, ktoré šírilo slávu našej krajiny a predkov. Ich práca donášala bohatstvo nielen mestu, ale bola zdrojom príjmov uhorskej, habsburgskej a neskôr štátnej pokladnice. Samospráva mesta v spolupráci s Gemerským baníckym spolkom chce postavením pamätníka vyjadriť úctu baníckej práci. Hľadáme preto podporu u obyvateľov mesta. Ich oslovením sme im dali možnosť podať návrh a tak sa zapojiť do realizácie pamätníka.
Jeho umiestnenie a spôsob realizácie však bude v rukách odborníkov. Veríme, že pamätník bude obyvateľom mesta pripomínať ich slávnu minulosť. Návštevníkov a turistov upozorní, že sa nachádzajú v historicko-kultúrnom meste s bohatou baníckou a technickou minulosťou. Časť tejto histórie si potom môžu pozrieť v expozícií baníckeho múzea, alebo návštevou lokalít bývalých banských prevádzok.
Ing. Peter Štefanča, tajomník GBS, Rožňava
Autor: pp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer