Sirk s približne 1100 obyvateľmi. "Vytvorenie úradovne je už schválené, teraz ide o to dohodnúť sa, kde bude mať sídlo. Jedna vec je ale chcieť a iná, vedieť to zafinancovať," hovorí starosta Sirku Martin Dobšinský.
Ostatné obce sa k myšlienke úradovne stavajú pozitívne, ako však podotkol: "inak to asi bude vyzerať, keď celý projekt dáme na papier s konkrétnymi číslami." Minulý týždeň v piatok na stretnutí starostov obcí mikroregiónu sa hovorilo aj o tejto záležitosti. Potvrdilo sa, že financie budú asi najväčším problémom najmä pre malé obce. Padli návrhy, že tieto obce by si oblasti, ktoré prechádzajú pod úradovňu, riešili iným spôsobom. Existuje možnosť, že by si ich výkon objednávali v prípade potreby. "Niektorí starostovia prejavili záujem o to, aby pracovníci, majúci na starosti jednotlivé oblasti boli práve v ich obciach. Tak by sa však spochybnila samotná existencia spoločnej úradovne. Týmto smerom by sme ísť nemali," poznamenal M. Dobšinský.
Ťažkosti spôsobujú aj blížiace sa komunálne voľby. Nikto sa nechce teraz vyjadriť jednoznačne. Platí to aj o starostke Červenian Anne Luptákovej. "Ja už teraz končím. Nezaujímala som sa o túto záležitosť, ujať by sa toho mal až nový, mladší starosta. V našej obci žije len 26 obyvateľov a takmer všetci už majú viac ako 70 rokov." Podobná situácia je i v obci Nandraž. "Ešte sme sa nerozhodli, či chceme patriť pod Jelšavu alebo Sirk. Nechávam to až na nové zastupiteľstvo," povedala starostka Zuzana Medveová. "Najväčším problémom je fakt, že prakticky žijeme akoby vo vzduchoprázdne. Schvaľujeme rozpočty a ešte nevieme, aký objem financií od štátu dostaneme," posťažoval sa M. Dobšinský.
Autor: spo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer