úrade práce. Podľa kompetentných sa takto zabráni, aby nezamestnaní odchádzali za prácou do zahraničia a zároveň boli evidovaní na úrade.
"Neviem si predstaviť, ako budeme fungovať. Zasiahne nás to priestorovo i personálne," povedala riaditeľka Národného úradu práce v Rožňave Katarína Balážová. Ako ďalej uviedla, nemyslí si, že toto opatrenie splní svoj účel. "Bojíme sa ako budú reagovať ľudia. Ich časté dochádzanie na úrad zasiahne aj ich peňaženku. Cestovné sa im nebude kompenzovať."
Ďalšou povinnosťou nezamestnaných občanov od januára budúceho roku bude, obchádzať zamestnávateľov za účelom hľadania si práce. Tí im v prípade nezáujmu opečiatkujú potvrdenie o neprijatí do pracovného pomeru. "Hovorila som s viacerými podnikateľmi. Už teraz avízujú, že zavrú brány a nevpustia ľudí. Jednoducho sa nimi nenechajú vyrušovať, keď nemajú voľné pracovné miesto. Bude to problém. Ľudia nebudú mať pečiatky, znížia sa im dávky a potom nastúpi agresívne správanie," dodala K. Balážová.
Národný úrad práce v Rožňave dnes eviduje 35 sprostredkovateľov. Po očakávanom náraste nezamestnaných, pripadne na jedného pracovníka 60 klientov denne. Znamená to, že jednému z nich sa bude môcť venovať asi 6-minút. Popri tom si sprostredkovateľ musí vybaviť dennú agendu, rozhodnutia a potvrdenia pre rôzne inštitúcie.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer