Zúčastnili sa ho predstavitelia slovenských firiem, hospodáriacich na báze magnezitu, ako i viacero odborníkov z domova i Českej republiky. Počas dvoch dní odznelo 24 odborných prednášok na tému histórie magnezitového priemyslu, jeho súčasného stavu a perspektív.
Podľa Igora Baboľa, predsedu prípravného výboru, bolo cieľom seminára sprístupniť odbornej i laickej verejnosti históriu objavenia magnezitu v SR a s ním súvisiaci vznik nového priemyselného odvetvia, ktoré výrazne ovplyvnilo, sociálny i kultúrny charakter viacerých regiónov.
Prvé ložisko magnezitu v SR bolo objavené v r. 1872 v lome Mútnik, neďaleko Hnúšte. Neskôr k nemu pribudli ďalšie významné ložiská v Gemeri ako Burda, Jelšava, Lubeník, Ratkovská Suchá, ale i mimo jeho územia, v okolí Košíc a Ružinej. Prvý závod na spracovanie magnezitu bol postavený pred sto rokmi v Hačave, zároveň tu v roku 1909 bola uvedená do prevádzky prvá rotačná pec na svete, určená na vypaľovanie magnezitu. Produkcia v Hačave pokračovala nepretržite, s výnimkou rokov 1999-2001, kedy sa subjekt hospodáriaci v magnezitke ocitol v konkurze. Tohto roku oživila produkciu v Hačave nemecká firma Intocast.
Po zmene v roku 1989 a následnej ekonomickej transformácii sa magnezitový priemysel vyprofiloval na jedno z najúspešnejších odvetví priemyslu. Trojica najsilnejších firiem SMZ, a.s., Jelšava, Lovinit,a.s., Lovinobaňa a Slovmag, a.s., Lubeník, dosiahla v roku 2001 kumulované tržby za viac ako 4,2 miliardy korún a čistý zisk 124,5 miliónov korún.
Budúcnosťou magnezitového priemyslu je podľa odborníkov naďalej proexportná orientácia, maximálne efektívne využívanie domácej surovinovej bázy a zvyšovanie podielu výrobkov s vyššou mierou pridanej hodnoty.
Autor: zub
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer