Osud zatopenia bane Mária je stále otvorený, odborníci sa nevedia zhodnúť
Skupina pracovníkov fakulty BERG technickej univerzity v Košiciach iniciovala 28. novembra na Úrade Košického samosprávneho kraja (KSK) stretnutie o
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
environmentálnych vplyvoch prebiehajúcich pri zatápaní banských priestorov bane Mária v Rožňave. Skupina asi tridsiatich odborníkov však k spoločnému stanovisku nedošla.
"Zo stretnutia vyplynuli určité závery. Zatiaľ je však predčasné o nich hovoriť. Rokovanie skončilo viac menej ofsajdovo, celá záležitosť ostala otvorená. KSK by mal vystupovať ako sprostredkovateľ, najprv musíme preštudovať všetky materiály," v krátkosti zhodnotil stretnutie zástupca organizátora z odboru regionálneho rozvoja KSK v Košiciach RNDr. Milan Husár.
Po úplnom zaplavení bane môže dôjsť podľa odborníkov z Košíc agresívna voda presakujúca cez tektonické poruchy podmáčať nižšie položenú časť mesta Rožňava, konkrétne jej historického centra. Pracovnici fakulty ďalej varujú pred ekologickou katastrofou, nakoľko budú vody v dôsledku rozpúšťania minerálov rudnej výplne, výrazne nasýtené síranmi ťažkých kovov a kyselinou sírovou. Ďalej predpokladajú analógiu s ložiskom Smolník, kde v súčasnosti spontánne prebiehajú hydrogeologické procesy, produkujúce takzvané kyslé vody.
Iný názor na danú problematiku majú autori štúdie o mokrej konzervácii bane spolu s predstaviteľmi Obvodného Banského úradu v Spišskej Novej Vsi a spoločnosťou Želba a. s. Na základe analýzy vypracovanej hydrogeológmi zo Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra v Spišskej Novej Vsi Soňou Cicmanovou a Petrom Bajtošom hodnotia celý proces inak.
Obaja odborníci prognózujú oveľa miernejšie a environmentálne prijateľnejšia dôsledky tohto procesu. Predpokladajú regulovanie vytekanie banských vôd, cez už existujúce banské dielo. To malo pôvodne slúžiť na dopravu vydobytej rudy z bane na povrch a je vybavené zariadeniami na odkalovanie a vypúšťanie vôd do rieky Slaná. Podľa autorov štúdie sa koncentrácia chemizmu po čase ustáli, pričom sa dá reálne očakávať dodržanie limitov pre povrchové vody.
Keďže ide o odborný a veľmi špecifický spor a samotné stretnutie dilemu nevyriešilo, navrhuje Želba a. s. posúdiť štúdiu Cicmanovej nezávislým odborníkom.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer