možnosť robiť prijímacie pohovory na dvoch stredných školách. Doteraz im bolo umožnené vybrať si len jednu, na rozdiel od uchádzačov o štúdium na vysokej škole (VŠ), ktorí si mohli dať žiadosti hneď na niekoľko VŠ.
"Treba to novelizovať, Táto vyhláška by tak umožnila uchádzačom študovať na škole ktorú si vybral a nie tam, kde sa ľahšie dostane. Keď žiakov neprijmú na určitú školu, musíme sa o nich postarať. Veď žijeme v demokracii, nech teda majú možnosť rozhodnúť sa," povedal riaditeľ osemročného gymnázia v Dobšinej Vladimír Nemčko. Vyhláškou by sa vyšlo v ústrety samotným žiakom. Podľa kompetentných to však nesie v sebe určité riziká. Školy by museli vytvoriť dva rovnocenné prijímacie testy. Rodičia si tak môžu myslieť, že zadanie, ktoré ich dieťa robilo ako prvé bolo ťažšie.
"Dvojaké testy, by podľa mňa neboli tým najväčším problémom. Skôr si myslím, že ťažkosti iného charakteru nastanú potom, čo sa žiak dostane na obe vybrané školy a s rozhodovaním bude čakať do konca prázdnin. Vtedy môže nastať situácia, keď z predpokladaných 28 študentov nastúpi 10. V takom prípade sa trieda nemôže vôbec otvoriť," zamyslela sa nad situáciou riaditeľka strednej zdravotníckej školy v Rožňave Katarína Kopecká. Vyhláška, ktorá zmeny uvádza je v súčasnosti na medzi rezortnom pripomienkovom konaní. Jej skorá realizácia závisí od priebehu legislatívneho procesu.
Ďalšou zmenou v školskom systéme je zrušenie ustanovenia o prijímaní žiakov na stredné školy bez pohovorov. Kým do teraz to bolo 70 percent prijatých žiakov bez skúšok, po nadobudnutí platnosti má byť tento systém bez obmedzenia. "Príjmačky by mali byť. Všimla som si, že študijná úroveň uchádzačov o našu školu je čoraz nižšia ako po iné roky. Deti sú demotivované a nemusia sa viac snažiť ak majú istotu, že sa na školu dostanú aj bez skúšok," povedala K. Kopecká a dodala, "pred niekoľkými rokmi bolo 60 percent žiakov hlásiacich sa na našu školu, s čistými jednotkami. Za niekoľko rokov sme šli do priemeru 1,5 a aj vtedy sme mali len osem detí s uvedeným prospechom".
Riaditelia škôl by mali uchádzačov informovať o podmienkach prijatia, testoch aj o počte prijatých, najneskôr do 15. januára. Žiaci si majú možnosť podať prihlášku do polovice februára. Za ten čas by si na základe týchto informácii mali rozmyslieť, pre akú školu sa rozhodnú.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer