obyvateľov z nahustenia volieb do krátkeho časového úseku, či nevhodnom termíne konania. Bývalý predseda parlamentu naozaj pri Mikulášovi nemal šťastnú ruku. Pokles volebnej účasti oproti roku 1998 však znamená viac, ako sa na prvý pohľad zdá. Nejde tu totiž iba o slabý záujem občanov o veci verejné, ale aj o prebiehajúcu reformu verejnej správy, v rámci ktorej prechádza čoraz viac agendy a kompetencií na orgány samosprávy. O to viac je alarmujúci nezáujem o voľby v mestách, kde sa predpokladá všeobecne vyššia vzdelanostná úroveň a tým aj lepšia informovanosť o význame a dosahu reformy ako u vidieckeho obyvateľstva.
Výsledky v Gemeri, keď v oboch okresných mestách prišlo k volebným urnám necelých 40 percent voličov, kým na dedinách nebola zriedkavá aj dvojnásobná účasť, to taktiež dokazujú. Ani v najmenšom neodrážajú rast významu samosprávy v živote občanov. Vzorec volebnej účasti sa oproti predchádzajúcim voľbám nezmenil. Ľudia akoby nevnímali prebiehajúcu reformu a stále venovali viac pozornosti politike na celoslovenskej, než na miestnej úrovni. Pritom práve novozvolení primátori, starostovia a poslanci dostanú do svojich rúk v najbližších rokoch veľmi rozsiahlu agendu, dotýkajúcu sa života i peňaženiek nás všetkých. V dnešnej dobe by človek očakával zvýšený záujem o to kto bude disponovať týmito kompetenciami. Nestalo sa. Svedčí to okrem už spomínaných faktoroch aj o nepripravenosti, nedostatočnom organizačnom i finančnom zabezpečení a slabej propagácii reformy zo strany štátu i samosprávnych orgánov. V očiach ľudí sa spája prakticky iba s naťahovaním sa samospráv so štátnymi orgánmi kvôli nedostatku pridelených financií a s ohrozením doteraz fungujúcich škôl, či nemocníc. Samotná podstata reformy, priblíženie rozhodovania o každodenných problémoch čo najbližšie k občanom, sa dávno stratila pod všelijakými nánosmi a občania strácajú vieru v jej užitočnosť a potrebu.
Reforma verejnej správy, napriek jej významu, zostáva na okraji pozornosti verejnosti. Už o niekoľko týždňov by mali vzniknúť takzvané spoločné úradovne, ktoré by mali vytvoriť obce pre výkon kompetencií v oblasti životného prostredia, či stavebného konania. Uvidíme, ako tento takpovediac hmatateľný plod reformy ovplyvní názory ľudí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer