Rožňave. Bývalá zdravotná sestra totiž zažalovala svojho zamestnávateľa kvôli výpovedi, ktorú dostala podľa vlastných slov "ako akt osobnej pomsty zo strany riaditeľa nemocnice."
Príčinou sporu sa malo stať interné opatrenie vedenia NsP, v rámci ktorého mali všetci zamestnanci požiadať každý mesiac o dva dni neplateného voľna. K tomuto opatreniu mala nemocnica siahnuť z dôvodu zrušenia viacerých oddelení pri ponechaní pôvodného stavu pracovníkov. Povinné neplatené voľno tak malo vyrovnať vzniknutý nedostatok financií. "Dali nám podpísať papier s menoslovom zamestnancov, ktorým sme mali požiadať o spomínané dva dni voľna. Neoficiálne sa rozšírili reči, že kto to nepodpíše, bude prepustený z dôvodu nadstavu. Nepovažovala som to za správne a v súlade zo zákonom," spomína K. Škribová.
Keďže ani jej finančná situácia nebola najlepšia, požiadala písomne 19. novembra 2001 o vyplatenie náhrady mzdy za dni neplateného voľna za tri mesiace. Tú síce dostala, o pár dní však prišla aj výpoveď. Nesie dátum 28. novembra 2001. Stálo v nej "...rozväzujeme s Vami pracovný pomer výpoveďou na základe organizačných zmien z dôvodu znižovania stavu pracovníkov NsP sv. Barbory v Rožňave v kategórii zdravotná sestra pri lôžku fyziatricko- rehabilitačného oddelenia." K. Škribová tak dostala výpoveď po 25 odpracovaných rokoch v nemocnici a súčasne približne rok pred odchodom do dôchodku. K podaniu žaloby ju viedlo presvedčenie, že v NsP nedošlo v dobe jej prepustenia k žiadnej organizačnej zmene a zistenie, že na jej miesto prijali novú pracovnú silu s rovnakou kvalifikáciou a v rovnakom veku. Riaditeľ NsP v Rožňave MUDr. Csaba Čajka sa k prípadu odmietol vyjadriť s dodatkom, že celá vec je momentálne na súde.
Z odôvodnenia rozsudku Okresného súdu v Rožňave vyplýva, že tam riaditeľ poopravil niektoré tvrdenia žalujúcej strany. Uviedol, že rozhodnutie o organizačnej zmene vydal 26. novembra 2001 a o dva dni neskôr prepustenie konzultoval s odborovou organizáciou. Postupovať mal v súlade s ukazovateľmi pre určenie počtu zdravotných sestier pri lôžku, ktoré boli známe už od septembra 2001. Na súde sa takisto objasnila záležitosť s prijatím novej pracovníčky na miesto K. Škribovej. Išlo o dočasné preloženie na dobu troch mesiacov.
Sudkyňa Okresného súdu v Rožňave JUDr. Agnesa Hvastová v odôvodnení rozsudku považovala po dokazovaní "za preukázané, že sú splnené zákonom požadované predpoklady výpovede v zmysle paragrafu 46 odsek 1 písmeno c/ Zákonníka práce a preto považoval (súd pozn. aut.) túto výpoveď za platnú."
Katarína Škribová sa proti tomuto rozsudku odvolala a momentálne čaká na verdikt Krajského súdu v Košiciach. "Som si vedomá, že v nemocnici je nadstav a je potrebné časť sestier prepustiť. Ak by sa to stalo aj mne, pochopila by som to. Nemôžem sa však zmieriť s tým, že som dostala výpoveď krátko potom, čo som sa ozvala proti pokynom vedenia NsP a pritom poznám sestry, ktoré hrubo porušujú pracovnú disciplínu a ich sa to nedotklo," uzatvorila K. Škribová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer