zastupiteľstvo Košického samosprávneho kraja (KSK). V prípade Baníckeho múzea ide o budovu takzvaného Vajnerovho domu na Námestí baníkov v Rožňave. "Tento dom sa nachádza v havarijnom stave, elektrickú inštaláciu posledná kontrola nariadila vymeniť. Vzhľadom na nedostatok priestorov sa hornú časť objektu využíva ako depozitár galérie," objasnil pracovník BM a súčasne poslanec zastupiteľstva KSK János Vasik.
Všeobecný nedostatok financií postavil vedenie múzea pred dilemu. Ponechať si všetkých šesť budov a viaceré z nich nechať chátrať, alebo odpredajom jednej získať aspoň časť prostriedkov na opravu ďalších. Zvolilo si druhú alternatívu. "Naším cieľom bolo vybrať dôveryhodného kupca, ktorý by súhlasil s prenájmom hornej časti budovy galérii na dobu troch rokov za symbolickú jednu korunu ročne a na vlastné náklady opravil elektroinštaláciu už do začiatku januára. Myslím, že sa nám to podarilo," zhodnotil J. Vasik.
Novým vlastníkom by sa mala stať Gabriela Csobádiová. Zaviazala sa celú sumu zaplatiť naraz. Cenu domu, užívaného od roku 1738, stanovili na 1,14 milióna korún, čo predstavuje dvojnásobok hodnoty budovy a príslušenstva podľa znaleckého posudku. Získané financie použije BM na financovanie prestavby zadného traktu budovy galérie, v ktorej by mali vzniknúť prezentačné a depozitné priestory, ako aj reštaurátorské dielne. Pri prestavbe sa využije pôvodný projekt z konca 80. rokov, ktorý sa však nerealizoval.
SOU v Dobšinej sa už niekoľko rokov pokúšalo predať nadbytočnú budovu v Prešove na Sabinovskej ulici. Do roku 1997 ju využívalo ako internát a odlúčené pracovisko praktického vyučovania pre prípravu učňov v profesii predavač. Od spomínaného roku však učilište už nemá žiakov z okolia Prešova. Objekt sa tým stal prebytočným a SOU ju ponúklo školám v Prešove. Neprejavili oň záujem, podobne ani krajský úrad. Na jar tohto roku prebehlo druhé kolo výberového konania. Keď prví dvaja záujemcovia odstúpili od svojho zámeru, šancu dostala v poradí tretia ponuka. Znalec vypočítal hodnotu objektu vrátane troch garáží na približne 925- tisíc korún. Predajná cena by mala byť minimálne dvojnásobná. SOU by za získané peniaze chcelo postaviť vlastnú kotolňu na drevoplyn. V súčasnosti je totiž škola napojená na parovod zo závodu Siderit v Nižnej Slanej. Ten sa nachádza v konkurze a jeho budúcnosť je neistá.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer