ludu, zbojníka Miachala Vdovca. Popravili ho pre vístrahu, lebo po potlašení sedléckiho povstané na víchodnom Slovensku zašel se búrit proti pánom aj gemerskí lud. Jeho valu vikonávali vojenskí zbehlící, pretrimujúci se v gemerskích hvaroch.
Mišo Vdovec se narodil v roku 1803 ak jedon z pétich detí henckovskiho pastíra. Kot prišól jeho vek, musel narukovat k vojsku. Dostal se až do Štrasburgu a so svojim regimentom mal íst bojovat proti Napoleonovi. Namesto toho vedno s dvoma Polékmi sednúl na kone a ujšól až na Moravu. Istí šes se tam pretrimoval ak zbeh. Zadovážil si tam parádny opasok, mosádzníma gombíkami vibíjení a vrátil se domó na Gemer. Najšól si tu sebe podobních chlapcó, kotrí tiaž nechceli v czudzé zemi bojovat a o svoj životi príst kvôli pánom. Pretrimovali se v našich hvuroch. Najznámejší a najšikovnejší búl z nich práve Mišo Vdovec, kotroho lude všeliako volali a vo svojich pesniškoch a rozprávkoch spomínali. Nebúl velkí, ani mocní, len porédne prefikaní.
Rád mal studniški, z kotrích velé vlastnorušne viškrébal. Pri nich sa zastavovali pocestní, kotrí chodili z jedné dedini do druhé, alebo do mesta. Voda z dobriho pramena bula pre nich najlepším obšerstvením. Dovšík se údajne aj preobliakal a všeliša se pri tich studniškoch od ludí dozvedel. Jední ho, bez toho, že bi ho poznali chválili zato, že bohatím bere a chudobním dáva. Tím se dobre odvdešil. Jedné žene, ša britko o nom rozprávela dal údajne dva groše, abi mu na jarmoku kúpila gombaški (špendlíki) a potom, kot mu ich prinesla, jéj ich napíchal do holích nôh. Slovom nemal rád, kot o nom lude plania reši rozchirovali. Tím, ša mu pomáhali se barz dobre odplatil. Beda bula tomu, u koho vicítil, že ho chce oklamat a zradit. Úradi vše vipisovali na jeho hlavu visokia odmeni a našli se lude, kotrí si chceli lehko zarobit.
Mišo búl barz na ženi. Rozpráve se, že se dlhia roki kamarátil s majitelkó slavošovské papiarne - Gyurkiovó, ochtinskó rodáškó. Rozpráve se, že jéj ráz prsé tak dohrízal, že na to potom aj umrúla. Pášila se mu aj žena grófa Karola Andrášiho. Ráz ju vivolal z kaštiala, že se chce s nó vispat. Potom údajne aj ku né chodil šez oblok. Lenže gróf vimislel na neho pascu. Dal postavit pod tod oblok plní súdok medu. Mišo se dostal do sladké lepkavé pasci a nevedel se z né mentovat. Láska k ženom se mu stála aj osudná. V Kobelérove mal frejérku Sabinu. Tá ho šez zimu skrívala v komore v jame pre grúle. Raz si v milostnom zápale zabudnúl na stole svoj zázrašní opasok, cifrovaní stovkami gombíkmi. Potom náhodó prišla k Sabine jedná baba zo susedó a zazrúla Mišóv opasok. Naráz dostala chut na 50 zlatích, vipísané odmeni za jeho hlavu Udala ho richtárovi a tod hned privolal z Rvažnavi bandúró. V Plešivcu zvolali štatárialní súd a na nom ho odsúdili na smrt obesením. Spovedníkom mu búl otec Pavla Dobšinského, farár z Dlhej Vsi. Barz dlúho ho nahali viset ludom pre vístrahu. Jedná stará cigánka Mišovú hlavu predsa len ukradla. Lebka aj s Mišovím budzogánom se podnes nachádza v betlérskom kaštialu. Jeho kalap je v múzeu v Rimavské Sobote. O jeho opasku se nevia, že kde se stratil. Tak smutne skonšila legenda nášho gemerskiho ludu. S tím se s vami lúšim.
Váš bašík z Gemera.
Autor: Drahí Gemeršene !
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer