v evidencii úradov práce. Ľudia bez práce sa budú musieť nahlasovať pracovníkom Národného úradu práce už raz za dva týždne, nie ako doposiaľ raz mesačne. Toto opatrenie by malo viesť k redukcii takzvanej čiernej práce. Okrem toho sa od nezamestnaných bude odteraz vyžadovať doklady, že si sami aktívne hľadajú prácu. Zmeny v legislatíve postihnú nielen nezamestnaných, ale aj pracovníkov úradov práce.
"Nemáme na výber, budeme to musieť zvládnuť. Už v týchto dňoch sme pristúpili k vybavovaniu stránok aj v našich vysunutých pracoviskách v Dobšinej a Plešivci. Novela zákona preniesla časť kompetencií aj na obce, pretože tie sa stali vykonávateľmi politiky zamestnanosti. Od februára by mali v niektorých obciach vzniknúť naše vysunuté pracoviská, na ktorých sa bude môcť nahlasovať časť nezamestnaných. Malo by ísť o ľudí so žiadnym a základným vzdelaním, ktorých šanca nájsť si zamestnanie v našom okrese je veľmi malá. V ich prípade by nemalo zmysel od nich pravidelne vyžadovať potvrdenia o hľadaní si zamestnania. Tam je skôr aktuálnejšie zamestnať ich pri obci," vysvetlila riaditeľka Okresného úradu práce (OÚP) v Rožňave Katarína Balážová. V priebehu januára by mali byť podpísané zmluvy so všetkými obcami. V súčasnosti ešte nie je jasné v ktorých obciach sa budú môcť nezamestnaní hlásiť. Istými sú sídla spoločných úradovní. Pri posudzovaní ďalších obcí sa do úvahy bude brať sústredenie nezamestnaných i vzdialenosti.
Tesnejšie budú OÚP spolupracovať s nezamestnanými, ktorí majú ukončené stredoškolské a vysokoškolské vzdelanie. Tí majú väčšie šance zamestnať sa a preto sa budú musieť hlásiť každých 14 dní na OÚP. Vlastnú aktivitu pri hľadaní pracovného miesta budú môcť nezamestnaní dokladovať viacerými spôsobmi. Prvým je odporúčanie z OÚP, na ktoré dá zamestnávateľ potvrdenie, že dotyčný u neho bol. Ďalej môžu predložiť kópiu žiadosti o prijatie do zamestnania, ktorú nezamestnaný odoslal, spolu s doručenkou, alebo výpis, že si hľadal prácu prostredníctvom internetu. Uznáva sa aj prísľub od zamestnávateľa. V neposlednom rade takisto aktívny záujem o nástroje aktívnej politiky práce, ktoré ponúka úrad práce, teda o rôzne kurzy a školenia.
"Aj naďalej budeme uplatňovať individuálny prístup k jednotlivým klientom. Každý má totiž iné predpoklady. Nie je mysliteľné, aby teraz začali nezamestnaní okupovať podnikateľov a firmy," uviedla K. Balážová. Zástupkyňa riaditeľa OÚP v Revúcej Ľubica Martinove to potvrdzuje. "Máme už avíza od niekoľkých zamestnávateľov, že nie sú ochotní zaoberať sa predpokladaným nárastom žiadostí. Ľudia by mohli byť z toho nervózni. Celkovo sú zo zmenami vyrovnaní, vedia o nich už z médií. Keď sa tohto mesiaca prídu hlásiť, dostanú od nás aj poučenie."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer