nariadenie, budú vyradení z evidencie nezamestnaných. Znamená to, že sa im dávka o polovicu zníži.
"Všeobecne sa predpokladá, že sa takýmto spôsobom zamedzí čiernej práci. Je vecou obce akú činnosť budú poberatelia dávok vykonávať. V réžii mesta tiež ostávajú záležitosti týkajúce sa počtu odpracovaných hodín, zabezpečenia pracovných pomôcok, či zodpovednosť za prípadný úraz," informovala vedúca odboru sociálnych vecí Okresného úradu v Revúcej Iveta Smereková. Podľa jej vyjadrenia by sociálne odkázaní občania nemali za prácu vykonanú pre mesto, či obec dostavať žiadne ďalšie finančné ohodnotenie.
Takýchto poberateľov sociálnych dávok je v Revúckom okrese necelých päť tisíc. Podľa primátora mesta Revúca Jaroslava Gočaltovského bola novela zákona nevyhnutnou, "s primátormi a starostami miest a obcí sme za ňu bojovali 5 či 6 rokov. Ten kto dostáva od štátu peniaze a je zdravý, nech si prijaté financie aj odpracuje". Už dnes J. Gočaltovský vie, že nezamestnaný budú čistiť mesto. Koľko hodín budú musieť odpracovať, kto zabezpečí pracovný odev a stravu ukáže podľa primátora čas. Potrebné informácie, či smernice zaoberajúce sa touto záležitosťou ešte neobdržali.
Nespravodlivosťou v tomto prípade je, že sa novela zákona dotýka hlavne tých, ktorí o prácu neprišli vlastnou vinou a tak poberajú z objektívnych príčin plnú dávku. Naopak, ten kto si hmotnú núdzu zapríčinil sám, odpracovať dávku povinný nie je.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer