majú kompetentným dokázať úsilie pri hľadaní zamestnania.
Zamestnávatelia však takéto obťažovanie zo strany evidovaných odmietajú a doslova pred nimi zatvárajú dvere. Nezamestnaní však pečiatky potrebujú. V prípade, že ich nedostanú, úrad práce ich vyradí z evidencie. "O týchto problémoch vieme. Zamestnávateľovi zákon neukladá povinnosť spolupracovať a ak nenahlásil voľné pracovné miesto nie je povinný nikomu dávať potvrdenie," objasnila riaditeľka Okresného úradu práce v Rožňave Katarína Balážová.
Ako ďalej dodala, nezamestnaný ma aj iné možnosti ako dokázať, že si hľadá zamestnanie. Stačí, ak prinesie doklad z pošty o zaslaní žiadosti o zamestnanie, alebo potvrdenie pri hľadaní pracovnej ponuky na internete. Kompetentní však pozabudli na náklady s tým spojené. Cestovné, či poštovné ľuďom bez práce nik nezohľadní. "Ak sú v rodine štyria, ktorí sa majú dvakrát mesačne hlásiť, chápem, že to zasiahne rozpočet. Toto opatrenie má podľa zákonodarcov zamedziť "čiernej práci" a vyselektovať tých, ktorí pracovať nechcú," povedala K. Balážová.
Problémy s novelizáciou zákonov sa však netýkajú len nezamestnaných. Jeden sprostredkovateľ musí denne vybaviť okolo 70 ľudí. Pri čakaní v radoch vznikajú trenice, narastá agresivita, ktorá hraničí s bitkou. Ak sa k tomu prirátajú nevyhovujúce priestory ÚP ozývajú sa hlasy, či sa sekírovaním ľudí nezamestnanosť zníži.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer