nevedel nájsť prácu kvôli svojej národnosti. S takouto neviditeľnou formou diskriminovania sa určite stretávate pomerne často, no v prípade, že sa zároveň stanete jej jediným očitým svedkom, možno vám napadne, že je načase niečo spraviť.
Naposledy som sa v takejto situácii ocitla na skúške u nemenovanej vysokoškolskej učiteľky. Počas mojej odpovede vošla do miestnosti ďalšia spolužiačka a dostala témy, na ktoré sa zatiaľ mala pripravovať. Aby ste mali lepšiu predstavu o nepríjemnej situácii, ktorá vzápätí vznikla je nutné dodať, že spomínaná spolužiačka patrí medzi najlepších študentov v ročníku. Učenie jej nerobí žiadne problémy a napriek tomu, že pochádza z oblasti, kde sa hovorí po maďarsky, slovenčinu brilantne zvláda. Jej "problém" spočíva v jemnom prízvuku a typickom maďarskom mene. Mnohí pedagógovia ju preto apriori podceňujú. Rovnako sa zachovala aj PhDr. XY, ktorá ju na skúške privítala so slovami "vám asi dám niečo menej slovenské". Spolužiačka na ňu len nechápavo pozrela a odvetila, že so slovenčinou nemá žiadne problémy. Vo mne v tej chvíli vzkypela žlč. Vysokoškolskí pedagógovia, ktorí majú všetci do jedného plno rečí o tom, ako sa treba správať na akademickej pôde, sa až priveľmi často stávajú aktérmi takýchto nemiestnych bonmotov. Mala som chuť niečo povedať, ale uvedomila som si, že by som tým spolužiačke nijako nepomohla. Tak som to opäť raz nechala tak. Mimochodom, spomínaná spolužiačka zvládla odpoveď na A (čo je v súčasnom systéme hodnotenia najlepšia známka). Pri zápise do indexu si však pani pedagogička neodpustila uštipačnú poznámku v zmysle mali ste sprosté šťastie. Nuž, klaniam sa pred inteligenciou brázdiacou našu akademickú pôdu a verím, že čoskoro prídu časy, kedy bude akýkoľvek prejav diskriminácie a rasizmu zo strany pedagógov potrestaný ich okamžitým prepustením zo zamestnania.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer