nám v telefonickom rozhovore tvrdili, že maďarské huslistky nehrali vo veľkej sále Mestského divadla Actores "naživo", ale na medzi umelcami tak populárny playback. Dôkazom malo byť tvrdenie, že príliš rýchle zmeny zvukových efektov nie sú v podmienkach hrania naživo možné.
Pre odpoveď sme sa vybrali za odborníkom na zvukovú techniku Teodorom Veckom, ktorý koncert ozvučoval a zúčastnil sa na ňom od začiatku do konca. "Je nezmyslom tvrdiť, že dievčatá hrali na playback. Od začiatku to bol živý koncert. Dôkazom toho boli vysielačky, ktoré mali huslistky zavesené za pásom a cez tie sa prenášal zvuk huslí. V uchu mali príjímače na počúvanie hudby, na ktorú hrali. Príjímače boli telovej farby a tie diváci nemuseli postrehnúť. Okrem toho boli pripojené na zvukovú techniku patriacu obchodno -kultúrnemu centru, ktorú som obsluhoval a odtiaľ posielal zvuk do reproduktorov," vysvetľuje T. Vecko.
Dôvod prečo si niektorí diváci mysleli, že celý koncert bol výsledkom playbacku, je podľa neho v podfarbení či v základnom zvuku. Diváci tam mali možnosť počuť okrem husiel aj bicie nástroje, klávesy či gitaru. Na tento podklad dievčatá hrali. "Keď ľudia bubny počujú a nevidia ich myslia si, že ich niekto podvádza. Niekto má naozaj problém zladiť oči s ušami," hovorí T. Vecko. Sám počul zvukovú skúšku pred predstavením. Diváci mali možnosť počuť ladenie huslí medzi jednotlivými skladbami, a to sa do playbacku nenahráva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer