Muráň i Dobšinú si odvtedy musia hľadať za ne náhradu. Ich vynaliezavosť v komplikovanej situácii, za ktorú nemôžu a mnohí si ju ani neželali, je pozoruhodná. "Partia niekoľkých obyvateľov Muráňa sa poskladá na benzín a spoločne idú do práce, napríklad v Revúcej. Ďalší vyťahujú staré autá, embéčky, alebo musia ísť na autobusový spoj už ráno o piatej. Je to časovo náročné," hovorí starosta Muráňa v Revúckom okrese Roman Goldschmidt.
Inou formou si cestovanie podľa neho vyriešia zrejme v lete, kedy sa do práce a späť dopravia bicyklami. Podľa starostu je okolie Muráňa už beztak "biednou dolinou" s približne 30-percentnou nezamestnanosťou, nehovoriac o tom, že o prácu príde aj niekoľko z mála pracujúcich ľudí. Väčšina z vyše 1200 obyvateľov dediny nie je rušením lokálok nadšená, no nepomohla im ani petícia proti tomuto rozhodnutiu. Práve v deň, kedy malo k nemu dôjsť a trval aj štrajk železničiarov, im sťažil i organizáciu zrazu turistov. Výpadok lokálok prvýkrát pocítili hneď 2. februára. "Turisti mali zabezpečenú 50-percentnú zľavu na vlakové spoje. Nepremávali a tak sme museli zháňať náhradu formou autobusu, aby ich aspoň doviezol do Plešivca".
Žiaci zo Základnej školy v Hucíne v okrese Revúca zrušenie lokálok nepocítili. Z neďalekých Liciniec, alebo Gemerského Sadu sa do nej dopravujú autobusom. Horšie je to však s deťmi z Hucína, ktoré chodia do školy v Plešivci a vlakové spoje využívali najmä cestou domov. "Pre moju dcéru musíme teraz chodiť do Plešivca autom," prezradila obyvateľka Hucína. Jej slová potvrdzuje aj riaditeľ Základnej školy v Plešivci Gejza Máté. "Pre pár detí, ktoré k nám dochádzajú z Hucína, chodia rodičia autami. Keď potrebujú, môžu v škole ostať aj dlhšie a počkať na autobus, ale deti si zvykli, že odchádzajú skôr a cestujú domov vlakom". Ako sme sa dozvedeli v Plešivci, problémy majú študenti dochádzajúci v nedeľu do internátov stredných, či vysokých škôl na celom Slovensku. "Predtým chodil v nedeľu večer vlakový muránsky spoj, do ktorého nasadali študenti z Plešivca, Kunovej Teplice aj zo slavošovskej doliny a čakali na rýchlik. Teraz sa rodičia dohodli, že ich budú voziť autami a každý týždeň má "službu" iný rodič".
Obyvatelia Liciniec v Revúckom okrese našli náhradu za lokálky v autobusovej doprave. "Pridali nám spoj, ktorý chodí rovnako, ako chodil vlak. Ľudí zavezie k rýchlikom do Plešivca, smerom na Tornaľu, aj Revúcu. Tak, ako v minulosti ku vlaku, aj teraz chodíme k autobusu do Hucína a až odtiaľ do Plešivca," hovorí starostka Liciniec Katarína Majorošová. Ako tvrdí, vlaky využívali obyvatelia len občas a ak im zostanú autobusy a prípoje v takých časových intervaloch, ako doteraz, budú spokojní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer