pedagogickej praxi. Novela zákona o školstve totiž ich ďalšiu prax podmienila začatím vysokoškolského štúdia do roku 2005.
Podľa vedúcej metodiky riadiaceho oddelenia Okresného úradu v Revúcej Viery Grendelovej nastane v okrese po apríli katastrofálna situácia. "Po prvom apríli tohto roku nesmieme prijať nikoho, kto nemá vysokoškolské vzdelanie a to ani na prvý stupeň. Množstvo ľudí odchádza do penzie a my nemáme potrebných pedagógov," objasňuje situáciu V. Grendelová. Ako ďalej uvádza, v tomto roku sa neotvorila žiadna forma externého štúdia na doplnenie vysokoškolského vzdelania.
Pedagógovia s ukončeným stredoškolským vzdelaním majú len jedinú možnosť, a to študovať dennou formou. Podľa nej to však nemusí vyhovovať každému. "Učiteľky sú aj matky, majú rodiny. Na štúdium sú potrebné aj finančné prostriedky a ich plat nie je taký, aby si to mohli dovoliť". S týmto problémom sa nemusia potýkať učitelia, ktorí majú vek nad 45 rokov a minimálne pätnásť rokov pedagogickej praxe. Pre nich tu vzniká takzvaná trvalá výnimka.
Problémovou školou s nedostatkom kvalifikovaných pedagógov sa v blízkej budúcnosti môže stať základná škola na Ulici Komenského v Revúcej, kde dôchodkový vek dosiahne v tomto roku asi osem ľudí. Základnú školu v Jelšave navštevuje približne 700 detí. Pedagógovia sa sem nehrnú vzhľadom na jeho ďalšiu perspektívu. Z mesta odchádzajú mladí ľudia a zostávajú prevažne obyvatelia rómskeho pôvodu. "O týchto problémov vieme. Žiaľ nie je v našich silách to momentálne riešiť," povedal na margo problému vedúci odboru školstva, mládeže a telesnej kultúry Krajského úradu v Košiciach Pavel Sabo. Ďalej uviedol, že sa to rovnako týka aj učiteľov pre špeciálnu pedagogiku a "jazykárov". Jazyky vyučujú aj učiteľky, ktoré majú ukončené gymnázium so zameraním na túto špecializáciu. "Nemám prehľad, kde sa dá študovať. No kto má záujem ďalej učiť, musí si pomôcť sám," hovorí P. Sabo a dodáva: "môže sa stať, že v niektorých školách bude problém, ako napríklad v spomenutej jelšavskej. Je však na zriaďovateľovi, ako si pomôže". P. Sabo sa domnieva, že doštudovaných učiteľov, končiacich fakulty je dosť. Otázne je, či po skončení školy chcú učiť a kde budú učiť. Je jasné, že na vidiek sa mladí ľudia nehrnú a tak musí sama škola ponúknuť niečo, čím absolventa priláka. Napríklad byt, ak ho škola má. "Problém nájsť učiteľov do dedín tu bol stále. Možno sa urobí prieskum, ktorý ukáže, aká je situácia a kompetentní hranicu začiatku štúdia o niekoľko rokov predĺžia".
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer