Jedinému ťažobno-spracovateľskému komplexu železnej rudy v SR, zamestnávajúcemu vyše 600 ľudí, hrozilo začiatkom mesiaca definitívne odstavenie produkcie kvôli novým cenám plynu. Ako informoval ekonomický námestník závodu Ondrej Bolaček, tento problém sa podarilo nateraz oddialiť, Siderit opätovne spustil tento týždeň prevádzku a začal s ťažbou.
Pre jeho ďalšiu existenciu bude ale kľúčový výsledok prebiehajúcich vyjednávaní s SPP o prepravných tarifách plynu. Vedenie závodu si jeho odber dohodlo so zahraničným dodávateľom za výhodnejších podmienok. Ceny ponúkané SPP totiž predstavujú pre závod navýšenie nákladov o 54 miliónov korún ročne, ku ktorým treba ešte prirátať 16,5-milióna korún za elektrickú energiu, pričom energetické vstupy tvoria asi 40 percent z celkových nákladov.
"Siderit ročne spotrebuje asi 40 miliónov metrov kubických plynu a takýto cenový nárast nie je schopný uniesť," tvrdí menežment.
Závod je závislý na dominantnom odberateľovi vysokopecných peliet, ktorým je košická spoločnosť U.S. Steel, s.r.o. Baníci majú so železiarňami uzavretý kontrakt do konca roku 2003 a tento rok plánujú vyťažiť 720-tisíc ton rudy a vyrobiť 330-tisíc ton peliet.
Hospodárenie závodu sa v súčasných podmienkach podľa O. Bolačeka pohybuje v miernej strate a blíži sa k nule, čo je vždy lepšie a prináša to menšie ekonomické škody, než keby závod stál. Cieľom menežmentu je udržať prevádzku v takomto režime až do jeho predaja.
V prvom, ani v druhom kole verejného ponukového konania sa nenašiel záujemca o kúpu Sideritu, ktorý by bol ochotný zaplatiť aspoň polovicu zo znalcom stanovenej ceny 74,2-milióna korún. V čase vyhlásenia konkurzu v júni 2002 boli dlhy Želby vyše 860 miliónov korún. Najväčšími veriteľmi spoločnosti sú SPP, Sociálna poisťovňa, daňové úrady a banky.
Autor: zub
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer