organizácii sobotňajšieho večera sa tentokrát podieľala aj Gemerská Poloma, ktorej obyvatelia a hlavne súboristi z Dedinskej folklórnej skupiny sa postarali o vydarený program. Asi 25 "Polomčanov" sa tradične zúčastňuje nielen na súťažiach, ale aj na plesoch.
V Košiciach dotvárali atmosféru tak na tanečnom parkete, ako aj medzi prestretými stolmi. V krojoch odetí folkloristi roznášali dobrú náladu po celý večer. Ich súčasťou bol aj starosta Gemerskej Polomy Ján Chanas. Svoj sľub o tom, že v kroji vydrží až do polnoci však po dohode s richtárom Spolku Gemerčanov Jánom Klobušníkom, nedodržal. "Teraz sa skôr podieľam na organizácii, ako na programe, preto to bude lepšie v obleku," skonštatoval po tom, ako sa po úvodnej scénke prezliekol do "civilu". Jeho folkloristi si na kroj tak zvykli, že by im vôbec neprekážalo byť v ňom až do rána. "Ja mám najradšej tieto gate," pochválil sa jeden z členov súboru a ich vzápätí vysvetlil aj názorne ukázal, prečo obľubuje trištvrťové krojové nohavice. "V tom sa vetráte celý večer," a predviedol ich praktickosť. Menšie nedostatky však mala jeho originálna krojová košeľa. "Ja neviem, aké krky mali naši predkovia. Golier si nemôžem zapnúť ani zďaleka," zavtipkoval. Humor neobchádza folkloristov ani počas nečakaných vystúpení. "Raz si kolegyňa zabudla spod krojovanej sukne vyzliecť svoju sukňu čiernej farby a zbadali sme to, až keď sme sa na javisku krútili. Tá sukňa jej spod kroja len tak trčala," smeje sa členka súboru, jej kolega však dopĺňa väčší trapas. "Mne raz praskla gumka na gatiach. To ich musíte pridržiavať a hlavne to celé prežiť" hovorí a dodáva, že preto je povinnou výbavou každého folkloristu "zyherka".
J. Chanas bol v sobotu večer až trojnásobným richtárom. Ako skutočný starosta obce, richtár v scénke so súboristami a na niekoľko hodín počas plesu aj richtárom Gemerčanov. "Pán Klobušník mi zveril richtársku palicu," vysvetlil. Ples Gemerčanov bol jeho druhým v tejto sezóne. "Rád sa zabávam, rád tancujem," povedal a jeho manželka dodala: "A ja sa pri ňom takpovediac zveziem". V tombole plesu s asi 300 hosťami nechýbal televízor, drienkovica, poukazy na víkendový pobyt a iné hodnotné ceny. Losovala sa po polnoci. Dovtedy sa však na parkete neukázal inak "parketový lev" a rodák z Gemerských Teplíc Ján Bazovský. "Zatiaľ nemám partnerku. Folklór mám však veľmi rád. Mojou nevýhodou však je, že neviem spievať, takže si to kompenzujem tancom. Už aj tá najtolerantnejšia tanečná partnerka mi raz pri tanci, keď som si k tomu aj pospevoval, povedala, že radšej tancuj. Najradšej mám však klasiku. Tango, polku, valčík. Na to však treba partnerku," zasmial sa 190 centimetrov vysoký J. Bazovský. Jemu sa trapasy na parkete vyhýbajú. Neraz však dostali zabrať jeho nohy aj nervy po "nášľapných" tanečných variáciách jeho partneriek.
Ples Gemerčanov a priateľov Gemera a Malohontu je predovšetkým o stretnutiach, debatách, zábave a spoločných akciách počas celého roku. Napriek tomu, že chrípková epidémia sa odrazila na absencii niekoľkých "skalných", J. Klobušník so spokojnosťou vyhlásil: "Sme tu všetci svoji!".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer