interrupciu do dvanásteho týždňa veku plodu, sa medzi odborníkmi rozprúdila živá diskusia, či dvanásť týždňový zárodok je, alebo nie je plnohodnotným životom. Odpoveď na túto otázku považujú gynekológovia v Gemeri za nie jednoduchú.
"Neviem na to odpovedať. Na tieto otázky je potrebné pozerať z niekoľkých hľadísk, napríklad z právnickej či medicínskej stránky. Isté však je, že zárodok nie je schopný samostatného života, čiže mimo tela matky," povedal primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia v Revúcej Ondrej Slíž. Dnešný zákon matke dovoľuje rozhodnúť sa o plynutí tehotenstva na základe vlastného uváženia. S týmto MUDr. Slíž súhlasí a podľa jeho názoru by mal zákon ostať tak, ako je. "Neumožniť žene interrupciu znamená pre niektoré z nechcene narodených detí priam peklo na zemi. Žiaľbohu, aj v tejto vyspelej dobe sa stretávame s prípadmi, keď nachádzame mŕtve telíčka novorodencov v kontajneroch, či zanedbané, podvyživené deti, ktorým potkany obhrýzli končatiny," uvádza O. Slíž. V súvislosti zo zákazom interrupcii sa tak ako aj väčšina odborníkov obáva primár Slíž takzvaných nelegálnych potratov, či priamo potratovej turistiky. "Nemali by sme zabúdať, že je to telo ženy, ktorá musí plod vynosiť. Zjednodušene povedané, ona ho v úvodzovkách kŕmi a ochraňuje, je teda na nej, ako sa rozhodne konať," uvažuje O. Slíž a zároveň dodáva, že ženy sú v tomto ohľade rozumné a dávno na vyššej úrovni, než voľakedy. "Nechcenému tehotenstvu sa snažia vyvarovať prostredníctvom dostupnej antikoncepcie, ktorá tiež nie je najlacnejšia a verte mi, že ak predsa len dôjde k spomínanému zákroku, nie je to nič na čo by sme sa my lekári, alebo samotné ženy tešili." Tvrdenia, že sa ženy stavajú k tehotenstvu zodpovedne, podporuje aj každoročne klesajúca tendencia v počte vykonaných interrupcii.
Rovnako klesajúcu tendenciu zaznamenali v rimavskosobotskej nemocnici. "Počet interrupcii u nás každým rokom klesá," povedal primár Gynekologicko -pôrodníckeho oddelenia nemocnice v Rimavskej Sobote Igor Bornay. Na otázku či život človeka vzniká oplodnením a stáva sa tak plnohodnotným odpovedal: " Nedá sa to jednoznačne hodnotiť. Podľa mňa je v postoji človeka k životu, ako sa na nenarodené dieťa pozerá," povedal I. Bornay a dodal, "nemôžem povedať nič viac, len to čo už odznelo v médiách. Sú stanoviska s ktorými súhlasím, ale i nesúhlasím."
Zákon o umelom prerušení tehotenstva z roku 1986 umožňuje dva druhy interrupcii. Prerušenie na základe žiadosti ženy bez udania dôvodu sa vykonáva do 12. týždňov tehotenstva. Druhá možnosť sa týka abortu v prípade zdravotných dôvodov, v ktorom ide o ohrozenie života ženy alebo o ťažko poškodený plod.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer