vo výške približne 60-tisíc korún a žiadala od nich vrátiť niekoľkonásobne väčšiu čiastku peňazí. To, že nejde len tak o nejakú úžerníčku svedčí aj čiastka, ktorú poškodení mali Márii S. vrátiť. Spolu išlo o 410-tisíc korún.
Z pošty rovno k úžerníkovi. Tak znel niekoľko mesiacov scenár siedmich poškodených Rómov z Jelšavy po tom, čo si od "dobrosrdečnej" Márie požičali niekoľkotisícové sumy na preklenutie tiesne. Medzi zneužitými bola aj žena, matka na materskej dovolenke, Anna G., ktorá si požičala približne 16 500 korún. Spolu s úrokom však musela podnikavej Márii za deväť mesiacov vrátiť takmer 53-tisíc korún. Podobne na tom bola ďalšia matka na materskej 37-ročná Košičanka. Z 18-tisíc korún sa vykľula dlžná suma vo výške päťdesiatich tisícok.
Najviac na úžerníčkinu lakomosť či prefíkanosť doplatil 30-ročný Miroslav. Za požičaných 7-tisíc korún musel vrátiť 90-tisíc korún, ako aj 26-ročná Katarína z Revúcej, ktorá zaplatila za pôžičku desiatich tisícok sumu 125-tisíc korún. Na druhej strane najmenej na úžeru doplatila 43-ročná Jarmila. Tá obišla "len" s jedennásobkom navŕšenia, keď za 3680 korún musela vrátiť Márii S. 6580 korún.
Šťastné dni nezákonného obohacovania sa Márii skončili po tom, keď sedem poškodených nedokázalo úžeru ďalej finančne znášať a spoločne vec oznámili na polícii. Pri výpovediach Rómov policajti zistili, že v priebehu približne 22 mesiacov mala Mária S. nezákonne "zarobiť" približne 410-tisíc korún, pričom jej investícia do biznisu bola len vo výške 63 800 korún.
"Poškodení mali toho už dosť. Mesiac čo mesiac im zobrala polovicu sociálnej dávky a znova nemali z čoho žiť," povedal zástupca riaditeľa PZ v Revúcej Tibor Štuler. Momentálne prebiehajú vypočúvania a konfrontácie poškodených i úžerníčky Márie S. Zároveň bol spracovaný aj návrh na vzatie obvinenej do väzby. "Podľa neoverených informácii, dvaja z poškodených už stiahli návrh žaloby. Dôvodom mal byť strach," povedal T. Štuler, ktorý sa domnieva, že bol neodôvodnený. "Pokiaľ by sa svedkom niekto vyhrážal, dopustil by sa vydierania na svedkovi za čo je trestná sadzba vo výške od dvoch do ôsmich rokov. Toto je dostatočná ochrana svedkov," dodáva T. Štuler.
Pokiaľ sa obžalovanej dokáže trestný čin úžery, môže si za svoju činnosť posedieť v chládku až tri roky.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer