hospodárskych ukazovateľoch horšie výsledky ako v roku 2001. Prejavilo sa to v nižšej produkcii, odbyte i v zisku. Výkony spoločnosti klesli medziročne o 10 percent na 1,989 miliárd korún a výroba sypkých hmôt o 7 percent na 326,7-tisíc ton. Najväčší prepad vykázala firma v čistom zisku, ktorý bol o 33 percent nižší než pred dvoma rokmi a predstavuje 65,2 miliónov korún.
Podľa generálneho riaditeľa Ondreja Šeševičku bol vlaňajšok rokom rozdielnych polrokov. Prvých 6 mesiacov, poznamenaných doznievajúcou celosvetovou recesiou, bolo výrazne horších. Obrat nastal v máji, ale napriek stopercentnému využitiu výrobných kapacít sa už stratu z prvého polroka nepodarilo dohnať. Hlavným dôvodom poklesu zisku je podľa vedenia 14-percentný nárast energetických vstupov oproti roku 2001. Tie tvoria takmer tretinu všetkých nákladov a tento rok by mali vzrásť o ďalších 18 percent. Spoločnosť prevádzkuje 3 rotačné a 6 šachtových pecí, vrátane košickej prevádzky Bočiar. Ročne spotrebuje 65 miliónov metrov kubických plynu a ťažkého vykurovacieho oleja. V predchádzajúcich rokoch sa jej podarilo znižiť energetické náklady asi o desatinu investovaním do optimalizácie riadiaceho procesu v peciach počítačmi. Ďalšie možnosti šetrenia sú však pri existujúcej technológii už vyčerpané.
Modernizačnou investíciou, sledujúcou nižšie energetické nároky, bola vlani výstavba novej šachtovej pece za 91 miliónov korún. Pokiaľ by však chcela firma zmodernizovať všetky pece, potrebovala by na to viac než miliardu korún. Prostriedky ale potrebuje predovšetkým na prirodzenú reprodukciu surovinovej základne. Do otvárky nového horizontu bane, ktorý zabezpečí SMZ prístup k zásobám magnezitu na desiatky rokov, plánuje vynaložiť do roku 2006 približne pol miliardy korún.
Dlhodobým cieľom spoločnosti je posilňovanie produkcie monolytických žiaruvzdorných hmôt s vyššou mierou pridanej hodnoty a šetrenie v celom technologickom procese. Jelšavská magnezitka exportuje 85 percent výrobkov do 28 štátov sveta. Najväčšími odbytovými teritóriami sú pre ňu už niekoľko rokov Ukrajina a Nemecko. "Podľa plánu by mal byť tento rok lepší ako predchádzajúci a objem predaja by sa mal zvýšiť na 360-tisíc ton. Produkcia ide na plnú kapacitu a začiatok roka potvrdzuje tento predpoklad," hovorí O. Šeševička.
Autor: zub
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer