mnohé majú veľmi slabo vyvinutú infraštruktúru, vrátane dopravnej dostupnosti, žije okolo 80 tisíc obyvateľov. Podľa znalcov miestnych pomerov je proces prechodu kompetencií na samosprávy a vytváranie spoločných úradovní v takýchto podmienkach zložitý. V okrese by mali začať fungovať dva spoločné obecné úrady , a to v Rimavskej Sobote a v Jesenskom. Zvyšné rimavskosobotské obce v blízkosti Tornale, ktorá síce administratívne patrí už pod okres Revúca, sa dohodli na vytvorení spoločného úradu v tomto meste.
Podľa prednostky Mestského úradu v Rimavskej Sobote Zdenky Ivaníkovej by mal úrad v okresnom sídle spravovať na základe predbežnej dohody záležitosti 58 obcí s počtom cca 60 tisíc obyvateľov. V súčasnosti prebieha príprava jeho zriadenia, aby od 1. apríla mohol poskytovať všetky potrebné služby. Musí tomu však predchádzať súhlas obecných zastupiteľstiev s pričlenením k úradu a schválenie prevádzkového príspevku 1,20 korún na obyvateľa. Obce sú takémuto riešeniu naklonené, pretože si uvedomujú náročnosť a odbornosť prác súvisiacich so stavebným, územným a vyvlastňovacím konaním, hovorí Z. Ivaníková. Úrad bude mať zatiaľ troch pracovníkov, po prechode ďalšej agendy by sa mal ich počet zdvojnásobiť. Podľa prednostky by mala takto vybudovaná spoločná úradovňa, personálne, odborne i finančne zabezpečená, zvládnuť prevzaté kompetencie v plnej miere.
Tornaľská spoločná úradovňa bude sídliť na mestskom úrade a svoju činnosť začne 1.apríla 2003. Niektoré úlohy v oblasti školstva, stavebného konania, či opatrovateľskej služby vykonávajú bývalí zamestnanci okresného úradu už dnes. Aby sa činnosť úradovne mohla naplno rozbehnúť v spomenutom termíne je potrebné obsadiť odborníkmi ďalšie voľné miesta, plne vybaviť kancelárie počítačovou technikou a iným, nevyhnutným zariadením. Kompetentní tu očakávajú pomoc od okresného úradu.
Na prvej januárovej porade starostov obcí tornaľského regiónu súhlasilo s vytvorením spoločnej úradovne v Tornali vyše tridsať starostov. Dnes si to niektorí z nich rozmysleli a hlásia sa do úradovní, ktoré budú viac vzdialené od miesta bydliska ich občanov. Napríklad Bretka a Gemerská Panica sa hlásia do úradovne v Plešivci a obec Kaloša do Rimavskej Soboty. Občania spomenutých obcí však chodia na nákupy, k lekárovi, do škôl a do práce v Tornali.
Autor: zub, zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer