správu obce. Mesto však stratu nemocnice nedokáže vyrovnávať z vlastného rozpočtu a riešenie vidí v transformácii zariadenia spoločne s Katolíckou charitou na neziskovú organizáciu.
Podľa primátora Hnúšte Michala Bagačku by straty nemocnice malo vykryť mesto. Za január vykázala nemocnica stratu 1,6-milióna korún. Mesto ju nemôže vykryť z rozpočtu, v ktorom napríklad na investičnú výstavbu nemá viac ako tri milióny korún. Rázne racionalizačné opatrenia v nemocnici nemožno robiť, pretože od roku 1998 klesol počet lôžok o viac ako 80 na súčasných 123 a znížil sa aj počet zamestnancov. Poverený riaditeľ Jozef Farkašovský si myslí, že tu sa už smerom dole ísť nedá. Problémy spôsobuje aj skutočnosť, že poisťovne platia za vykonané úkony menej ako nemocniciam druhého, či tretieho typu. "Kým napríklad za operáciu slepého čreva dostaneme okolo osemtisíc korún, zariadenie tretieho typu dostane dvakrát toľko," zdôrazňuje Farkašovský. Ďalšie znižovanie platov by podľa neho spôsobilo odchod lekárov.
Prechod nemocnice na neziskovú organizáciu spoločne s Katolíckou charitou komplikuje šesťročný súdny spor oboch potenciálnych partnerov. Riaditeľka Katolíckej charity Mária Macková hovorí, že s vedením mesta priebežne rokujú a keby nedochádzalo k súdnym prieťahom, dohoda mohla byť na svete už dávno. Charita podľa nej má záujem o zachovanie nemocnice a služieb pre ľudí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer