slovenského štátneho občana, Rožňavčana Istvána Mátyusa. V ňom výbor pre ľudské práva (VPLP) 30.júla 2002 konštatoval, že SR porušila práva sťažovateľa I. Mátyusa. SR uznala svoju zodpovednosť za toto porušenie. Došlo k nemu v dôsledku nesprávnej aplikácie právnych predpisov zo strany Mestského zastupiteľstva v Rožňave. Predmetom porušenia predpisov bolo uznesenie zastupiteľstva z 5. novembra 1998, v ktorom mesto nezriadilo volebné obvody úmerne počtu obyvateľov, daného volebného obvodu.
"Na túto skutočnosť som poukázal už pred voľbami. Bol som za vtedajším prednostom Mestského úradu Františkom Kardošom, aby sa urobili patričné zmeny. Odmietol to so slovami, že zastupiteľstvo už rozhodlo a nik sa tým ďalej zaoberať nebude," objasnil situáciu spred piatich rokoch I. Mátyus.
"Voľby spred piatich rokoch sa pripravovali podľa vtedajšieho volebného zákona, ktorý sa zmenil počas už bežiacej kampane. Všetko sme museli zmeniť, ale zákon stanovoval, že uznesenie bolo treba prijať 40 dní pred voľbami. Takže zmätky sme nerobili my, ale v parlamente. Vedeli sme, že to nie je v poriadku, vychádzali sme však z daných noriem. Čo sa týka nových volieb, tie predsa nemohla nariadiť samospráva, ale parlament," argumentoval primátor Rožňavy František Kardoš.
Voľby do Mestského zastupiteľstva v Rožňave v roku 1998 sa uskutočnili, hoci I. Mátyus podal 20. novembra na Okresnej prokuratúre v Rožňave podnet na preskúmanie uznesenia, ktorý bol súdom zamietnutý. Rovnako bola zamietnutá jeho sťažnosť podaná na Ústavnom súde (ÚS), kde štát argumentoval tým, že k porušeniu zákonov nedošlo počas volieb, ale v ich prípravnej fáze. Súd ďalej konštatoval, že I. Mátyus mal spochybniť platnosť spomínaného uznesenia bezprostredne po jeho prijatí MsZ v Rožňave. "Na podanie sťažnosti som mal lehotu dva mesiac od nadobudnutia platnosti uznesenia a to do 5. januára 1999. Urobil som tak 29. decembra 1998, čiže v limite," argumentuje I. Mátyus.
Štát zároveň tvrdí, že keby ÚS vyhlásil voľby za neplatné, podstatne by to zasiahlo do práv nadobudnutých tretími osobami, najmä samotných poslancov a vnieslo by to neistotu do verejného života našej spoločnosti. "Neistotu do verejného života vnieslo nezabezpečenie dodržiavanie ústavy a ľudských práv. Nesťažoval som sa kvôli tomu, že som nebol zvolený, ale pre to, že hoci žijeme v demokratickom štáte, na úrovni samosprávy sa veselo porušujú zákony. Aj teraz som podal sťažnosť na prokuratúru, lebo som presvedčený, že sa zákony porušili aj pri týchto voľbách do samosprávy," hovorí I. Mátyus, pre ktorého je konštatovanie Výboru pre ľudské práva v Ženeve, že SR porušila jeho práva, určitým zadosťučinením. "Chcel som poukázať na to, že sa porušovali zákony. Stačilo, keby ma vláda prijala, no ignorovali ma," dodáva.
I. Mátyus bol primátorom Rožňavy v rokoch 1994 až 1998. V roku 2001 bol poslancom Mestského zastupiteľstva. V posledných komunálnych voľbách nekandidoval z osobných dôvodov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer