lehota im začne plynúť od 1. apríla a pokiaľ sa závod nepredá v treťom kole verejného ponukového konania a nedohodne sa so spoločnosťou SPP na prijateľných cenách prepravy plynu, ukončí výrobu. Naplnenie scenára takéhoto vývoja prinesie pre okres Rožňava, sužovaný dlhodobo vyše 30-percentnou nezamestnanosťou, zvýšenie sociálneho napätie. Produkcia jediného ťažobno-spracovateľského závodu železnej rudy v SR zatiaľ napriek tomu pokračuje podľa plánu na tento rok, ubezpečilo vedenie Sideritu. Rozviazanie pracovného pomeru je podľa neho preventívnym opatrením, ktoré má zabezpečiť zamestnancom odstupné v prípade, že sa majetok Želby nepredá. Odborári však s takýmto postupom vyjadrili nesúhlas.
Želba s dlhmi za vyše 860 miliónov korún sa ocitla v konkurze vlani v júni. Jej majetok bol ponúkaný na predaj v celku, ale aj po jednotlivých závodov. Ani v druhom kole predaja sa však nenašiel záujemca, ktorý by za Siderit ponúkol 37 miliónov korún. Predpokladá sa, že v poslednom kole zvedú medzi sebou súboj takzvané šrotárske firmy, ochotné zaplatiť cenu za demontáž zariadení a zhodnotenie šrotu, s prípadným záujemcom o udržanie výroby. Pre neho ale bude kľúčový výsledok prebiehajúcich vyjednávaní s SPP o transportných tarifách plynu, ktorého odber si závod dohodol so zahraničným dodávateľom za výhodnejších podmienok.
Ceny ponúkané SPP totiž predstavujú pre závod navýšenie nákladov o 54 miliónov korún ročne a sú pre neho likvidačné. Siderit je závislý na dominantnom odberateľovi vysokopecných peliet, ktorým je košická spoločnosť U.S. Steel, s.r.o. Baníci majú so železiarňami uzavretý kontrakt do konca roku 2003 a tento rok plánujú vyťažiť 720 tisíc ton rudy a vyrobiť 330 tisíc ton peliet. Hospodárenie závodu je v súčasných podmienkach vyrovnané.
Autor: zub
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer