že sú v takejto rodine aj školopovinné deti je nad slnko jasnejšie, že rodičia nie sú schopní pokryť z vlastného vrecka všetky ich školské i mimoškolské potreby. To je prípad aj matky, ktorej dieťa sa nezúčastnilo lyžiarskeho výcviku. Dôvod, nedostatok finančných prostriedkov.
"V tomto prípade mala sociálne odkázaná matka možnosť požiadať mesto, prípadne obec o jednorazovú sociálnu dávku," informovala vedúca odboru sociálnych vecí Okresného úradu v Revúcej Iveta Smerekova. "Bohužiaľ, celé sa to odvíja od toho, či samospráva má, alebo nemá voľné prostriedky, ktoré by na tieto účely vyčlenila. Viem, že vo väčších mestách, kde sa premelie viac peňazí, sa tieto jednorázovky poskytujú. Malé obce ich však nedávajú skoro vôbec," dodala I. Smereková.
Ako ďalej povedala, úhrada na mimoriadne výdavky sa poskytuje občanovi v hmotnej núdzi na vybavenie do detského tábora, na záujmovú činnosť, či školu v prírode. Spadajú tam aj aktivity ako lyžiarsky a plavecky výcvik. Zároveň majú občania možnosť požiadať o finančnú pomoc pri zakúpení základného vybavenia domácnosti. "Ľudia k nám chodia, keď ich obec "odpinká". Ale my vyplácame len opakované dávky. Na druhej strane sociálne odkázaný si musí uvedomiť, že mu na jednorazovú dávku nevzniká nijaký právny nárok. Treba dodať, že jednorazovú dávku možno poskytnúť vo výške skutočných výdavkov. Zároveň sa nevylučuje súbežnosť s opakovanou sociálnou pomocou. Občania si môžu pomôcť aj tak, že o dotáciu požiadajú priamo ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Ľudovíta Kaníka, ktorý ma na tieto účely vytvorený zvláštny fond," vysvetlila I. Smereková.
Získať jednorazovú sociálnu dávku od obce je takmer nemožné. Obce ich kvôli nízkemu rozpočtu neposkytujú a podľa našich zistení o ne ľudia ani nežiadajú. Nikto im totiž nepovie, že takáto možnosť existuje. Iné je to vo väčších mestách. "Žiadosti o jednorazové dávky posudzuje v meste zdravotná, sociálna a bytová komisia," informovala pracovníčka organizačného a správneho oddelenia Mestského úradu v Revúcej Renáta Ružinová. Zároveň pripomenula, že občan musí vo svojej žiadosti uviesť, prečo sa v hmotnej núdzi ocitol. Dávka sa mu poskytne len v mimoriadnej životnej situácii a to napríklad pri povodniach. "Viete, rodín v hmotnej núdzi je v dnešnej dobe veľa. Komisia veľmi prísne posudzuje, komu poskytne dávku. Ročne máme minimálne 30 žiadosti a v minulom roku sme vybavili asi 15. Na jednu žiadosť pripadlo približne od 700 do 2500 korún," povedala R. Ružinová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer