Rožňavská pekáreň opäť začne vyrábať chlieb aj obľúbené perníky
Rožňava - So skúšobnou prevádzkou začala minulý týždeň spoločnosť Gubek, rožňavská pekáreň a cukráreň, s.r.o., Brzotín. V najbližších dňoch by sa na
Stela Krausová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
pultoch predajní mal objaviť rožňavský chlieb, pečivo a neskôr i obľúbené perníky a cukrárenské výrobky. S obnovením prevádzky začal majiteľ spoločnosti Ján Gubek potom, ako firma Gubek, Moldavský automatický mlyn, spol. s.r.o. odkúpila budovu a nakúpila novú technológiu. Spoločnosť sa stala väčšinovým vlastníkom, pričom ostatnými podielnikmi sú fyzické osoby. Momentálne v pekárni pracuje 26 ľudí. Ďalších by mali prijať postupne.
"Už teraz máme okolo 500 žiadostí o prijatie do zamestnania. Dlhodobý plán ráta s vytvorením asi 200 miest, závisí to však od toho, ako sa ujmeme na trhu. Našou prioritou je včas dodaný tovar do predajní a kvalita. Vyrábať budeme klasickým spôsobom, nebudeme zavádzať nijaké zlepšovacie prostriedky," hovorí riaditeľ pekárne Anton Poráč.
Pre Rožňavčanov bude existencia rožňavskej pekárne výhodou najmä z hľadiska čerstvého chleba a pečiva. Odborníci tvrdia, že napríklad rožky si svoju čerstvosť udržiavajú len prvých 6 hodín. Ich súčasný dovoz z Lučenca a Košíc je hendikepom. Ďalšou výhodou bude cena. Rožňavská pekáreň plánuje dodávať svoje výrobky v zavádzacích cenách. Sortiment bude pozostávať z klasického pečiva, po rozšírení výroby aj perníkov a špeciálnych cukrárenských výrobkov. Pekáreň kedysi vyrábala 60 až 70-tisíc rožkov a 20-tisíc kusov chleba.
Ján Gubek prevzal budovu bez technológie. Tá bola vraj v katastrofálnom stave. Do nákupu novej investoval niekoľko desiatok miliónov korún, slušnú čistku poskytol aj zahraničný investor a stal sa spoločníkom. Oživenie výroby nebude jednoduché, pretože pekáreň stratila trh potom, ako krachla. Dôvodom toho bolo tunelovanie a konkurenčný boj. Pôvodný vlastník, spoločnosť Granum, a.s., Rožňava, sa ocitla v roku 2001 v konkurze po trojročnom stratovom hospodárení. Technológiu odkúpila firma Medea, pozemok a budovy pekárne získala vo verejnej dražbe spoločnosť Gubek. Medea si pekáreň v čase konkurzu prenajala, ale po necelom roku s výrobou skončila. Technológiu demontovala a odviezla. Doplatili však na to Rožňavčania a obyvatelia okolitých miest a dedín, ktorí odrazu nakupovali nie práve najčerstvejší chlieb a pečivo. Predajne ich totiž začali objednávať až z 90-kilometrov vzdialených pekární.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer