týždňami. Dôvodom bol zvýšený výskyt potkanov, ktoré sa doňho "nasťahovali" po tom, keď si vyhlodali vchod cez murovanú stenu budovy.
"Celoplošné deratizácie budov patriacich mestu zatiaľ nerobíme. Konali by sme tak len na základe oznámenia a v prípade, že niekto túto službu potrebuje, zavoláme firmu, ktorá tieto práce vykonáva. Zatiaľ sa potkany vyskytli len na úrade práce (ÚP), kde sa deratizácia konala asi pre dvoma týždňami," informovala vedúca prevádzkového oddelenia Bytového hospodárstva, spol. s.r.o., Revúca Iveta Hatašová. Ako ďalej dodala, na výskyt potkanov v budove, ktorá patrí mestu, ich upozornil pracovník ÚP. "Ako prvý si potkany všimol jeden z pracovníkov úradu a nasledovala asi celkom prirodzená reakcia žien, ktoré sa báli vychádzať na chodbu. Nevyskytovali sa vo veľkom množstve a ani nikoho neohrozovali," povedala I. Hatašová a so smiechom dodala: " neútočili, pokiaľ viem boli to slušné potkany. Horšie problémy spôsobujú červené mravce."
Jarná deratizácia sa v Rožňave vzhľadom na nedostatok financií nevykonáva každoročne. "Posledná akútna deratizácia podľa mojich vedomosti bola asi v roku 1997 či 1998. Bolo to v časti Rožňava-Baňa, kde sa premnožili potkany. Pristúpili sme vtedy k celoplošnej deratizácii," informoval prednosta Mestského úradu v Rožňave Ján Štefan. Podľa jeho slov sa v dnešnej dobe o deratizácii mestských priestorov neuvažuje. V prípade premnoženia týchto nepríjemných hlodavcov a na podnet ľudí, či organizácii, pristúpi mesto k ďalším opatreniam. Patrí medzi ne aj zverejnenie oznamov na miestach, kde boli uložené návnady. "Ide hlavne o bezpečnosť malých detí, ktoré môžu návnadu požiť v domnienke, že ide o sladkosti. Čo sa týka ostatných subjektov každoročne ich žiadame o vydanie informácii o tom, kedy a v akom rozsahu vykonali deratizáciu svojho objektu," dodal J. Štefan.
Občania by sa mali vyvarovať nepremysleného hromadenia rôzneho odpadu v uzavretých miestnostiach, ako sú napríklad pivnice, garáže a podobne. Tie môžu byť živnou pôdou pre hlodavce a tam ani pravidelné a opakované vykonávanie deratizácie nenastolí optimálny stav. "Deratizácie majú vo svojej kompetencii obce, na ktorých území dochádza k výskytu. Ak nie je zodpovedný subjekt, vstupuje do riešenia problému okresný hygienik," povedal okresný hygienik v Rimavskej Sobote Dušan Bereš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer