pracovných návykov nezamestnaných občanov už pominul. Dnes sú starostovia radi, že je v obci pracovná sila, ktorú nemusia zaplatiť.
"Zo všetkých 61 obci v rožňavskom okrese podpísali dohodu o malých obecných službách všetci starostovia okrem jedného. Program sa začal od apríla tohto roku a podľa mojich informácii sa zatiaľ nevyskytli žiadne problémy. Ako zo strany starostov tak z radov nezamestnaných občanov," povedala nám zastupujúca riaditeľka okresného úradu práce v Rožňave Oktávia Maričáková. Podľa jej slov je táto dobrá spolupráca výsledkom prínosu pre obce. "Starostovia si zvolali ľudí a vysvetlili im, čo drobné služby obnášajú, prípadne aké dôsledky pre nezamestnaných môže mať ich odmietnutie spolupracovať. Tento program je vlastne postavený, len na udržaní pracovných návykov týchto ľudí," dodala O. Maričáková.
V Krásnohorskom Podhradí bude mesačne pre obec pracovať 50 nezamestnaných. Náplňou ich práce bude strihanie ozdobných stromov, čistenie cintorína, potoka ,či ciest. "Prvé dojmy z projektu sú veľmi dobré. Ľudia sa práci pre obec nevyhýbajú, hoci sa našlo zopár takých, ktorí sa hodili na maródku," informoval nás starosta obce Krásnohorské Podhradie Štefan Szarka. Hoci je v radoch ich nezamestnaných väčšina Rómov, starosta sa neobáva toho, že príde o pracovné náradie, ktoré im na prácu poskytne. "Náradie nám zatiaľ vždy vrátiLI. Vedia, že ak tak neurobia, budú robiť ešte mesiac navyše," dodáva S úsmevom starosta.
Rovnako si spoluprácu s nezamestnanými pochvaľujú v obci Ochtiná. Mesačne tam dostane príležitosť 10 ľudí, pre ktorých je výhodou odpracovať 3 hodiny denne, než minúť mesačne 150 korún na autobus, ktorý ich zavezie hlásiť sa na príslušný úrad práce. "S pracovným náradím nemáme žiadne starosti. Keď potrebujeme metly, nezamestnaní si ich vyrobia sami," hovorí starosta Ochtinej Marián Kapusta.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer