aspoň naznačil jeden zo smerov, kade sa má mesto uberať v tejto neutešenej finančnej mizérii, do akej sa dostalo vďaka neuváženým rozhodnutiam v minulom volebnom období.
Dnes má každý hlavu v smútku a plnú hlavolamov, ako vyriešiť najnutnejší chod mesta, ku ktorému nesporne patria aj tie najzákladnejšie potreby jej občanov, ako sú vyhovujúce cestné komunikácie, aspoň trocha kultúry, aspoň základná mestská hygiena, bezpečnosť občana a jeho majetku a dalo by sa menovať aj iné základné priority občana, ktoré dnes už takmer všade vo svete rešpektujú. S veľkým záujmom som pozoroval ostatné mestské zastupiteľstvo v očakávaní riešenia týchto základných priorít v rozpočte mesta.
Iste to nie je ľahká úloha a vyžaduje starostlivé zvažovanie všetkého pre a proti. Určite nebolo a nebude ľahké rozhodovanie pri výbere správneho riešenia pre ďalší chod MKC, pre finančné zabezpečenie služieb pre mesto, vrátane Rozeka atď. Apropos, v tejto súvislosti mi napadá prostá sedliacka úvaha, ktorú si následne po prvotnej chybe uvedomilo aj mesto Košice a sprivatizované technické služby reprivatizovalo, a to že technické služby ako príspevková organizácia mesta zabezpečovali výkony pre mesto za priame náklady, kým úplne alebo čiastočne privatizované firmy tieto služby zabezpečujú pridaním primeraného alebo menej primeraného zisku. V Rožňave privatizácia technických služieb bola jedným z huncútstiev bývalého prednostu).
Pre zabezpečenie funkčnosti mesta a jeho organizácií je iste dôležité v tejto finančnej mizérii hľadať úsporné opatrenia na výdaje, ale nemenej dôležité je aj hľadať ďalšie možné zdroje pre naplňovanie mestskej kasy. Tieto zdroje síce formálne našlo minulé mestské zastupiteľstvo na základe návrhu bývalého prednostu mestského úradu, ale zrejme jeho návrh, nebol úprimný a sledoval iné ciele, než naplnenie mestskej kasy. Návrh totiž spočíval v rozšírení početného stavu daňových pracovníkov mesta, za účelom dôraznejšieho sledovania a kontroly odvodov daní pre mesto.
Výsledok však je taký, že preplnené kancelárie na štvrtom poschodí a absencia kontroly v teréne sú rajom pre daňové úniky a pohromou pre občanov, ktorí si do spomínanej kancelárie prichádzajú plniť svoje daňové povinnosti, nebodaj po nejakú radu. Pán Focko uviedol úvahu o počte krčiem v meste. Ak jeho úvaha je len spolovice pravdou a v meste nie je sto, ale len 50 krčiem, tak pri rozvinutej myšlienke možno predpokladať, že pri minimálnej tržbe v každej z nich za alkohol a tabak vo výške 100 000 Sk za mesiac t.j. asi 3300 Sk za deň, by týchto 50 krčiem malo odviesť mestu mesačne 500 000 Sk, t. j. šesť miliónov Sk za rok a nie 1,5 milióna Sk ako uvažuje mestský rozpočet na rok 2003. Pritom poznajúc situáciu som presvedčený, že počet krčiem a ich mesačné príjmy z alkoholu a tabaku sú oveľa vyššie. Takže, ak návrh pána Focku padne na úrodnú pôdu a nezapadne do mestského koša, možno onedlho sa vaše obavy o finančné zabezpečenie základných a možno aj rozvojových funkcií mesta rozplynú a občan si bude môcť vydýchnuť.
Váš občan
Autor: Vážení funkcionári mesta!
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer