základnej školy. Tak, ako je u nich každoročným zvykom, vstupnú halu školy obložili rôznymi druhmi veľkonočných vajíčok, ikebán, vencov, výrobkov z prútia, či slamy a hoci sa v tomto regióne na Veľkonočný pondelok nešibe, na výstave dominovali aj korbáče. "Deti sa na túto tvorbu tešia každým rokom viac a dokonca súria aj učiteľov. Sami si podonášajú materiál, prírodný aj umelý a prichádzajú so stále originálnejšími nápadmi. Ja som ich učila už len vyrábať korbáče a vence. Výrobky sme zhotovovali v rámci výtvarnej výchovy a zapojili sa do nej takmer všetky deti," hovorí organizátorka a učiteľka Žofia Špirková.
Pojem originalita vystihoval napríklad strašiak z dreva a pančuchy, naplnenej slamou. Deti prišli aj na nápady, ako vyrobiť závesné aranžmány, vtáčie hniezda, obaliť vajíčka kusmi starých záclon, alebo zhotoviť kvety z látok, takmer nerozoznateľné od živých. Každý dostal odmenu v podobe školských potrieb a drobných hračiek. Pár hodín pred odchodom na veľkonočné prázdniny si spestrili diskotékou.
Škola so 117 žiakmi sa môže pochváliť viacerými úspechmi na súťažiach ľudovej tvorby. Pedagógovia sa totiž snažia ich tvorbu ovplyvniť pomaly zanikajúcimi tradíciami a folklórom. Ocenili to však na celoslovenskej súťaži v Bratislave, na ktorú pricestovali Rejdovčania so spísanou zbierkou pôvodných piesní a zvykov.
Nezaostali za nimi ani Dobšinčania. Včerajšia Veľkonočná výstava bola už treťou v poradí. Organizátorom je miestne Centrum voľného času (CVČ), ku ktorému sa pridali všetky základné, stredné školy, detský domov, umelecká škola i materská škola z Dobšinej. V kultúrnom dome chýbali budúci kuchári a čašníci z SOU v Nižnej Slanej. Po minulé roky vytvárali pôsobivú atmosféru bohato prestretými stolmi, tento rok si z priestorových dôvodov usporiadali prehliadku veľkonočných jedál vo vlastnej reštaurácii. Priestor po nich dokonale vyplnili miestni rezbári, ktorí sa prezentovali črpákmi, miskami a drevenými plastikami. Vlastnoručne vyrobené doplnky do domácnosti deti dokonca predávali. "Kúpte," ponúkali pri jednom z panelov, "slamená Morena za desať korún, prútený vozík so zajacom za 50 korún," oboznamovali nás s výhodnými cenami podnikaví "predavači".
Medzi vystaveným tovarom od výmyslu sveta zaujali dospelých návštevníkov najviac kraslice a medovníky. Deti sa vrhali na papierové vystrihovačky, no neobišli ani medovníky. Nakúpili ich pri vchode na výstavu a kým si ju celú prezreli, stihli ich aj zjesť. Výstavami v Dobšinej sa organizátorom podarilo postupne vytvoriť priateľské súperenie medzi výrobcami ozdôb. "Tu sa už vedie konkurenčný boj," hovorí so smiechom zástupkyňa riaditeľky CVČ Bibiana Slováková. "V predchádzajúcich ročníkoch chodili ľudia len obzerať, teraz už nakupujú časopisy, inšpirujú sa a stále vymýšľajú niečo nové."
Isté je, že interiérovými, no aj exteriérovými ozdobami sa inšpirujú aj domáci návštevníci. Ak si ich nekúpia, vymámia od organizátorov aspoň recept, makety a návod na tú-ktorú ozdobu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer