rámci svojho hobby, zaoberá aj zdobením veľkonočných kraslíc a to pomerne neobvyklou technikou, madeirovaním. Pomáha si pri tom zubárskou vŕtačkou.
"Zdobeniu technikou madeira sa venujem asi jeden rok. Prvé kraslice som vyrobila vlani na Veľkú noc a venovala som ich rodine," hovorí J. Magyarová. Výroba jednej kraslice jej trvá približne štyridsaťpäť minút. Slepačie, alebo husacie vajce najprv pomocou slamky vyfúkne. "Je to ľahšie ako fúkať cez dve dierky ústami. Na jednej strane vajíčka urobím otvor, do ktorého vložím slamku a pomocou nej vyfúknem vnútro," vysvetľuje J. Magyarová. Potom vajíčko namočí do silného dezinfekčného prípravku, aby sa odstránili všetky nečistoty a vysuší ho. Ak sa s prácou ponáhľa suší vajíčka aj fénom.
"Keď ich mám takto pripravené, nakreslím si vzor a začnem vŕtať zubárskou vŕtačkou malé otvory. Vždy sa snažím, aby vajíčko vyzeralo ako krehká čipka. Na koniec ich dozdobím voskom," vysvetľuje na prvý pohľad jednoduchú techniku. Ako nám však povedala, chce to pevnú ruku a dobrý zrak, aby sa krehké dielo podarilo. "Stalo sa mi, že mi vajíčko prasklo tesne pred dokončením. Keď sa to isté stalo s druhým, dala som si na ten deň s robotou pokoj."
S výrobou tohtoročných kraslíc začala pani Magyarová v januári tohto roka a spolu ich urobila 130 kusov. Takto ozdobenými kraslicami obdarí vo veľkonočný pondelok kupačov. Vzory na zdobenie nachádza J. Magyarova všade okolo seba. "Stalo sa mi, že som v meste videla zaujímavé zábradlie, ktoré ma inšpirovalo." Svojich prác sa vzdáva len s ťažkým srdcom, ale ako sama povedala, nech sa potešia aj iní. Niekedy sa jej stane, že kraslica po dokončení vypadá úplne ináč než bola jej pôvodná predstava. Každá z nich je však iná a jedinečná. Keď J. Magyarová vyrobila technikou madeira svoje prvé vajíčko utekala ho ukázať manželovi. Kým sa však naň stihol pozrieť, spadlo zo stola a rozbilo sa. Najväčšie vajíčko z jej kolekcie je husacie. "Myslela som aj na pštrosie, ale to stojí okolo troch tisícok a má hrubšiu škrupinu. Neviem, ako by sa doň vŕtalo."
Kraslice Jolany Magyarovej neostali len v Rožňave. Záujemcom ich ponúka aj kvetinárstvo v jednom z obchodných centier v Košiciach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer